Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Antoni, opat
Dziś jest: Niedziela, 17 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Natychmiast świętym! Święty Kapłan! Ks. Czesław Wala fundamentem sanktuarium w Kałkowie (GALERIA)

sobota, 06 czerwca 2020 18:25 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Przybyli z różnych zakątków diecezji i Polski, by pożegnać swojego przyjaciela i dobroczyńcę. Przynieśli transparenty, a na nich hasła: Natychmiast świętym! Święty Kapłan!

Pogrzeb ks. inf. Czesława Wali odbył się w sobotę, 6 czerwca 2020 roku w Sanktuarium M. B. Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie- Godowie. Mszy pogrzebowej sprawowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. Koncelebrowali biskup kielecki Jan Piotrowski i biskup pomocniczy z Sandomierza Edward Frankowski oraz biskup Piotr Turzyński z Radomia. Homilię do licznie zgromadzonych przed Golgotą wiernych wygłosił ks. prof. Wiesław Przygoda:

Twórcę i budowniczego sanktuarium w Kałkowie – Godowie żegnali przedstawiciele różnych ruchów, stowarzyszeń i środowisk. Listy kondolencyjne przesłali Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, poseł Marek Suski czy wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz. Zmarłego kapłana żegnali przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, strażacy, kapłani, przedstawiciele NSZZ Solidarność górników i hutników, środowiska osób niesłyszących i siostry zakonne. Matka Mirosława Grunt przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Służek NMP z Mariówki:

Swojego proboszcza żegnali też parafianie:

 Kustosz sanktuarium w Kałkowie- Godowie ks. Zbigniew Stanios dziękował za dar życia i dzieła, które pozostawił ks. inf. Czesław Wala:

Za dar kapłaństwa ks. inf. Czesława Wali dziękował biskup radomski Henryk Tomasik:

Z różnych stron diecezji i kraju przyjechały do Kałkowa- Godowa osoby, które spotkały w swoim życiu ks. inf. Czesława Walę i wiele mu zawdzięczają. Nie zabrakło oczywiście parafian oraz osób, które otrzymały pomoc:

Wśród uczestników uroczystości pogrzebowych był między innymi Tomasz Świtka przewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, od lat 80 XX wieku współpracujący z ks. Czesławem Walą:

Ciało ks. inf. Czesława Wali spoczęło w krypcie kościoła dolnego. Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych na wszystkich czekały tradycyjne słodkości, którymi zawsze obdarzał wszystkich odwiedzających ks. inf. Czesław Wala.

Ks. inf. Czesław Wala zmarł 31 maja 2020 roku w Uroczystość Zesłania Ducha świętego. Miał 84 lata. To z jego inicjatywy powstało Sanktuarium M. B. Bolesnej Królowej Polski z licznymi dziełami charytatywnymi dla dzieci czy osób niepełnosprawnych oraz Golgota Świętokrzyska. To również dzieła w Rudniku nad Sanem, w tym jeszcze w budowie ośrodek dla osób niesłyszących.