Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

Wydarzenia

Zmotoryzowana procesja Bożego Ciała dotrze do wszystkich miejscowości parafii Skaryszew

środa, 10 czerwca 2020 13:25 / Autor: Radosław Mizera
foto: parafia-skaryszew.pl
Radosław Mizera

Procesja Bożego Ciała dotrze do wszystkich miejscowości w parafii Skaryszew. Najświętszy Sakrament będzie przewożony przez duszpasterzy w kolumnie samochodów strażackich i motocykli.

Procesja Bożego Ciała wyruszy po mszy świętej o godzinie 9.00. Po liturgii nastąpi błogosławieństwo wiernych. Następnie trzech księży uda się z Najświętszym Sakramentem do wszystkich miejscowości na terenie gminy. W poszczególnych sołectwach mieszkańcy przygotowują ołtarze, gdzie zostanie odczytana Ewangelia i odśpiewana suplikacja. - W tym roku zamiast czterech tradycyjnych ołtarzy, będzie ich ok. 12. Inicjatywa spodobała się wiernym. Nie mogą się doczekać modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w ich rodzinnych miejscowościach – powiedział ks. prałat Dariusz Skrok, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie.

Najświętszy Sakrament będzie przewożony w autach-kaplicach w asyście wozów strażackich. W organizację procesji zaangażują się również członkowie klubu motocyklowego pod wezwaniem św. Jakuba.

Inicjatywę wspiera Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa:

- Nie ukrywam, że tegoroczna forma procesji Bożego Ciała jest odpowiedzią na wprowadzone przez władze obostrzenia sanitarne. Dlatego błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem odbędzie się we wszystkich sołectwach naszej gminy – powiedział burmistrz Piątek.

Skaryszew to jedna z najstarszych parafii w diecezji radomskiej. Erygowana została około 1167 r. Dziś kilkutysięczne miasteczko słynie z organizacji jarmarku końskiego. Odbywają się one w pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej. Pierwszy wiarygodny przekaz historyczny o Skaryszewie pochodzi z 1198 roku i dotyczy przejścia osady skaryszewskiej na własność klasztoru Bożogrobców w Miechowie z nadania komesa Radosława Odrowąża z Końskich. Dodajmy, że w Skaryszewie znajduje się także zakon klarysek. Jest to jedyny zakon klauzurowy w diecezji radomskiej. Od kilku lat skaryszewska świątynia znajduje się na szlaku św. Jakuba na Mazowszu. Szlak ten jest jednym z elementów ważnej trasy pielgrzymkowej Camino de Santiago, wiodącej do sanktuarium w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. To właśnie w tej hiszpańskiej katedrze znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

Zapraszamy do nas: