Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Duchowo i pieszo w intencji trzeźwości! Za tydzień rusza pielgrzymka do Niepokalanowa

środa, 17 czerwca 2020 18:06 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

"Nie ma sytuacji bez wyjścia" - pod takim hasłem odbędzie się 31. Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości z Radomia do Niepokalanowa. W tym roku pielgrzymowanie będzie się różniło od tego, co w ubiegłych latach, ale tradycja pielgrzymki zostanie zachowana.

Hasło tegorocznej pielgrzymki ustalone było jeszcze przed wybuchem epidemii, jednak później okazało się strzałem w dziesiątkę. - Do końca nie wiedzieliśmy, czy będziemy pielgrzymować, jak ta pielgrzymka będzie wyglądała,ale przecież "Nie ma sytuacji bez wyjścia" - mówi ks. Krzysztof Bochniaka - dyrektor 31. Pieszej Pielgrzymki w Intencji Trzeźwości na Jasną Górę. 

W tym roku obok kwestii porządkowych, medycznych czy muzycznych do przygotowania są również względy sanitarne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w pielgrzymce może uczestniczyć do 150 osób. Organizatorzy nie spodziewają się takiej frekwencji, a jednocześnie noclegi i wizyty w kościołach na pątniczym szlaku są tak ustalone, by nie kontaktować się z mieszkańcami poszczególnych miejscowości. 

Od ponad trzydziestu lat radomianie pielgrzymują w intencji trzeźwości narodu. W tym roku to szczególnie ważne zwłaszcza, że jak mówi ks. Krzysztof Bochniak wiele osób z czasu izolacji wyszło poobijanych i poranionych. Mowa tu nie tylko destrukcyjnym działaniu alkoholu, ale również innych uzależnień, które w czasie epidemii mogły być szczególnie groźne. 

Nowością podczas tegorocznej pielgrzymki jest szczególny nacisk na pielgrzymowanie duchowe. By ułatwić duchową łączność z pątnikami, na facebookowym profilu pielgrzymki transmitowane będą nie tylko Msze św., ale również głoszone podczas drogi konferencje. 

31. Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości z Radomia do Niepokalanowa rozpocznie się w czwartek, 25 czerwca o godz. 9.00 Mszą św. w radomskiej katedrze pod przewodnictwem ks. bp.Adama Odzimka. Pielgrzymowanie zakończy się w Niepokalanowie we wtorek, 30 czerwca i również zakończy je Eucharystia o godz. 13.30, do udziału w której zaproszeni są również pielgrzymi duchowi. 

Zapisy na pielgrzymkę prowadzone będą w dniu wyjścia (25 czerwca) od godz. 8.15 przed katedrą w Radomiu. 

Do udziału w pielgrzymce zaprasza dyrektor ks. Krzysztof Bochniak. W rozmowie z Weroniką Chochoł opowiedział również o tym, jaki dystans powinni utrzymywać pątnicy, kto bierze udział w pielgrzymce i za co podziwia pielgrzymów. Nie zabrakło zachęty do wspólnego pielgrzymowania - zwłaszcza duchowego: