Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Dzisiaj uroczystość Najświętszego Serca Jezusa. To dzień modlitw za kapłanów

piątek, 19 czerwca 2020 00:20 / Autor: Radosław Mizera
foto: R.Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Bp Henryk Tomasik zachęca wiernych do modlitwy za kapłanów w dzisiejszą uroczystość Najświętszego Serca Jezusa.

- Wpatrujemy się w serce Jezusa Chrystusa, które jest znakiem miłości Boga do świata. To jest dla nas wzór. Święty Jan Vianney mówił, że kapłaństwo jest darem Najświętszego Serca Jezusa. Sama uroczystość to dzień dziękczynienia za miłość Boga do człowieka. Zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej to również dzień modlitw o świętość kapłanów. Szczególnie proszę o tę modlitwę w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa - powiedział ksiądz biskup Henryk Tomasik.

Bp Tomasik dodaje, że każdy kult Jezusa Chrystusa jest kultem osoby Zbawiciela. - Kiedy myślimy o sercu Jezusa, czy ukrzyżowaniu, cały czas myślimy o osobie Chrystusa, który zbawia świata. To jest bogactwo tajemnicy odkupienia ale także bogactwo pobożności, które odczytuje różne aspekty tego wydarzenia. Tym razem koncentrujemy się na sercu Jezusa, które jest symbolem uczuć, decyzji, sumienia. Dziękujemy Chrystusowi za jego miłość a symbolem tego właśnie Najświętsze Serce Jezusa. Składamy hołd Chrystusowi Zbawicielowi – powiedział bp Tomasik.

Początki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to niezależnie, w różnych miejscach, pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerzył się na cały Kościół.

Kult i święto Serca Pana Jezusa zatwierdził papież Klemens XIII w 1765 r. Natomiast Pius IX w. r. 1856 rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Papież Pius XI encykliką “Miserentissimus Redemptor” dodał do święta oktawę. Ogłosił także formularz mszalny i oficjum święta. Pius XII zaś opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę “Haurietis aquas”, poświęconą czci Jezusowego Serca. 

Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa oprócz samej uroczystości jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego a także akt zawierzenia Sercu Jezusa.

Do gorącej modlitwy o świętych księży właśnie w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa wezwał przed laty Jan Paweł II w Liście do Kapłanów na Wielki Czwartek 1995 r. Wyraził wtedy życzenie, by tego rodzaju dzień był obchodzony co roku z okazji uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odtąd poszczególne diecezje w tej intencji przygotowują czuwania modlitewne i adoracje, uroczyste liturgie oraz konferencje.

Ze względu na rangę uroczystości w piątek, nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.