Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europy
Dziś jest: 11 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

W Odrowążu powstała nowa szkoła katolicka

niedziela, 21 czerwca 2020 18:33 / Autor: Michał Kaczor
fot. ks. Stanisław Piekielnik/Portal Diecezji Radomskiej
Michał Kaczor

To będzie pierwsza w powiecie koneckim i trzecia w diecezji szkoła katolicka. - Chcemy inwestować w wychowanie katolickie dzieci i młodzieży - mówi Ewa Janic, dyrektor szkoły w Odrowążu.

Informację o utworzeniu szkoły katolickiej w Odrowążu jako pierwszy podał portal diecezji radomskiej. 19 czerwca biskup Henryk Tomasik przekazał dekret uznający placówkę za katolicką.

– Wychowanie jest taką wartością która jest niedostrzegalna. Kształt życia społecznego zależy w dużym stopniu od wychowania. Łatwiej dostrzegamy skutki braku wychowania, a nie zawsze dostrzegamy pozytywy. Św. Jan Paweł II powiedział do nauczycieli, że „wychowanie to obdarowywanie człowieczeństwem”. Potrzebne są żywe, dobre wzory, które pomagają. Piękna jest myśl chrześcijańska oraz nauczanie św. Jana Pawła II jest przepiękne – na tych fundamentach można budować wychowanie i kształt szkoły. Bardzo dziękuje za tę decyzję i to pragnienie, aby szkoła miała charakter naprawdę katolicki - powiedział portalowi diecezji radomskiej biskup Henryk Tomasik.

Dekret odebrała Ewa Janic, dyrektor szkoły.

- Chcemy inwestować w wychowanie katolickie dzieci i młodzieży. Szkoła będzie łączyć wartości tradycyjne, patriotyczne, konserwatywne z nowoczesnością w przekazywaniu wiedzy. Chcemy nauczyć dzieci odpowiedniej hierarchii życiowej oraz przygotować je do drogi ku dorosłości - mówi Ewa Janic.

Szkoła będzie stawiała na małe klasy. W związku z tym możliwe będzie indywidualne podejście do ucznia.

- Naszym atutem będzie indywidualne podejście do ucznia, bo stawiamy na małe klasy. Realizując program ministerialny będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi danego dziecka i poświęcać każdemu z osobna odpowiednią ilość czasu - dodaje.

W szkole będzie realizowany rozszerzony program z języka angielskiego.

Szkoła w Odrowążu będzie kształciła dzieci od przedszkola do ósmej klasy szkoły podstawowej.

- Atutem naszej szkoły jest także to, że nie mamy czesnego. To nie jest szkoła prywatna - mówi dyrektor.

To pierwsza szkoła katolicka w powiecie koneckim i trzecia w diecezji.

- Jesteśmy dumni z zaufania, jakim nas obdarzył ksiądz biskup. Jesteśmy też świadomi odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa - kończy Ewa Janic.

Szkoła rozpoczęła już rekrutację na rok 2020/2021.

W przygotowaniu dokumentów i statutu szkoły pomagał filipin ks. prof. Adam Maj.

W spotkaniu wzięli udział ponadto ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej, Małgorzata Chrzan-Olszewska, sołtys Odrowąża, a także przedstawiciele rodziców i Stowarzyszenia "Towarzystwo Przyjaciół Odrowąża".

Zapraszamy do nas: