Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Pątnicy z Kozienic trzydziesty raz wyruszą na Jasną Górę

środa, 29 lipca 2020 08:47 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W związku z pandemią koronawirusa wiele parafii zrezygnowało w tym roku z organizacji tradycyjnych pielgrzymek do Częstochowy na rzecz pielgrzymek duchowych. Jednak niektóre zdecydowały się przyjąć zdwojony trud wędrówki w niesprzyjających warunkach. Jedną z nich jest parafia Św. Krzyża w Kozienicach.

W tym roku przypada trzydziesty jubileusz pierwszej zorganizowanej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Kozienic. - Mieszkańcy Kozienic od samego początku pielgrzymowali do Częstochowy z innymi grupami: warszawską, radomską, czy pionkowską. Źródła podają, że pierwsza zorganizowana pielgrzymka z naszego miasta była w roku czwartej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – mówi ks. Wiesław Janowski, dyrektor pielgrzymki:

Obecna sytuacja emidemiologiczna znacząco ograniczy liczbę uczestników. Zwykle z Kozienic do Częstochowy wychodziło ponad sto osób. W tym roku może być to około 50. Koronawirus wymusił również sposób pielgrzymowania. - Wracamy do korzeni i będziemy pielgrzymowali z namiotami. Postaramy się ponieść podwójny trud – samej drogi, ale również spania na dworze – wyjaśnia dyrektor pielgrzymki:

O czym musimy pamiętać przed wyruszeniem w drogę:

W tym roku kozieniczanie będą pielgrzymować pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”. Pielgrzymi będą dziękować za stulecie Św. Jana Pawła II, a także modlić się o beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - W naszej kozienickiej tradycji od wielu lat modlimy się też o wyniesienie na ołtarze kozieniczanki Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej – przypomina ks. Janowski:

Na pielgrzymkę możemy zapisać się w parafii Św. Krzyża od najbliższego piątku do poniedziałku 3 sierpnia w godzinach 18:30-19:30, a w niedzielę po każdej mszy świętej. Pielgrzymi wyjdą z Kozienic we wtorek 4 sierpnia po mszy o godzinie 9:00 w kościele Św. Krzyża. Ze względu na panującą sytuację wzrosło wpisowe na pielgrzymkę, które w tym roku wynosi sto złotych.

Zapraszamy do nas: