Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Które grupy wyruszą na szlak 42. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę? [Zapisy]

czwartek, 30 lipca 2020 09:50 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dziesięć grup pielgrzymkowych zadeklarowało udział w tegorocznej 42. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Organizatorzy szacują, że w tym roku na szlak wyjdzie około 600 osób. Grupy będą pielgrzymowały indywidualnie - w odróżnieniu do poprzednich lat nie będzie tradycyjnych kolumn. 

Pieszo na Jasną Górę pielgrzymować będą wierni z dziesięciu grup. Z Radomia na szlak wyjdą grupy: nr 1 (Fara), nr 3 (Kaptur) i nr 21 (Duszpasterstwo Akademickie). W pielgrzymce wezmą również grupy nr 6 (Sercanie), 7A (św. Jana Pawła II - Sadków), 18 (dekanat kozienicki), 20 (Kuczki, Małęczyn, Gózd) oraz 24 (dekanat szydłowiecki)

W tym roku na pielgrzymi szlak nie wyjdą kolumny ze Starachowic i Opoczna. 

Pielgrzymi z Kozienic na szlak wyjdą we wtorek 4 sierpnia po Mszy św. o godzinie 9.00 w kościele Św. Krzyża. Pątnicy z Szydłowca pielgrzymkę rozpoczynają w piątek, 7 sierpnia. Msza św. rozpoczynająca pielgrzymowanie sprawowana będzie w parafii św. Zygmunta o godz. 9.00. 

W tym roku pielgrzymi nie będą formować kolumn, ale każda grupa będzie szła indywidualnie. Trasa pozostanie niezmienna - grupy które do tej pory szły w ramach I kolumny radomskiej pójdą swoją trasą, grupy wchodzące w skład II kolumny - swoją. 

- W związku z tym, że grupy indywidualnie wybierają miejsca postojów i odpoczynków, mogą one różnić się od tych znanych z ubiegłych lat. Jednak sama trasa pozostanie bez zmian - wyjaśnia ks. Mirosław Kszczot - dyrektor 42. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. 

Trasa dla grup 1, 3, 6, 7A, 20 i 21

 • Dzień pierwszy: Radom-Orońsko
 • Dzień drugi: Orońsko-Chlewiska
 • Dzień trzeci: Chlewiska-Stąporków
 • Dzień czwarty: Stąporków-Radoszyce
 • Dzień piąty: Radoszyce-Oleszno
 • Dzień szósty: Oleszno-Kuźnica Grodziska
 • Dzień siódmy: Kuźnica Grodziska-Mokrzesz
 • Dzień ósmy: Mokrzesz-Jasna Góra

Trasa dla grup 18 i 24

 • Dzień "zero" dla grupy 18: Kozienice-Kaptur
 • Dzień pierwszy: Kaptur-Jastrząb
 • Dzień drugi: Jastrząb-Stąporków
 • Dzień trzeci: Stąporków-Ruda Maleniecka 
 • Dzień czwarty: Ruda Maleniecka-Czermno, 
 • Dzień piąty: Czermno-Wielgomłyny
 • Dzień szósty: Wielgomłyny-Ciężkowice
 • Dzień siódmy: Ciężkowice-Mstów
 • Dzień ósmy: Mstów-Jasna Góra

(Należy pamiętać, że wymienione miejscowości wymienione są orientacyjnie - kwestia noclegów należy do organizatorów poszczególnych grup.)

Z dekanatu skarżyskiego na Jasną Górę wyruszą dwie grupy - "franciszkańska" i "ostrobramska". Pątnicy ze Skarżyska pójdą zupełnie nową trasą, prowadzącą głównie drogami leśnymi i ustaloną przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. Pielgrzymi ze Skarżyska-Kamiennej wyjdą w piątek, 7 sierpnia po Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika o godz. 8.00.

Pątnicy będą mieli do dyspozycji mobilne punkty medyczne w karetkach udostępnionych przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego. Przygotowanie sanitariatów leży w gestii poszczególnych grup. Zmieni się również sama wędrówka. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia, pielgrzymi nie będą nocowali tradycyjnie w domach rodzin, którzy chcą ich ugościć, ale w namiotach. Zalecane jest również, by rodziny pątników zrezygnowały z odwiedzin na trasie pielgrzymki.

- Grupy są samodzielne i dobrze zorganizowane. Widzimy, że księża bardzo poważnie podeszli do tego tematu - dodaje ks. Mirosław Kszczot. 

Pierwszą zasadniczą zmianą tegorocznej pielgrzymki będzie samo jej wyjście. Pątnicy nie będą rozpoczynali pielgrzymowania od mszy świętej na placu przy Wyższym Seminarium Duchownym. W tym roku grupy będą wychodziły na szlak bezpośrednio ze swoich parafii, a symboliczne otwarcie połączone z Eucharystią pod przewodnictwem Biskupa Henryka Tomasika odbędzie się w parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu przy ulicy Starokrakowskiej. Wezmą w niej udział pielgrzymi z grupy nr 6. Pozostałe grupy Msze św. przeżyją w swoich parafiach. - Oczywiście, inne grupy mogą uczestniczyć, ale z zachowaniem dystansu, dyscypliny i reżimu sanitarnego - wyjaśnia ks. Mirosław Kszczot, kierownik 42. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. 

Wejście na Jasną Górę również będzie różniło się od tego, które pielgrzymi znają już od wielu lat. W tym roku msza św. na Wałach Jasnogórskich dla pielgrzymów z diecezji radomskiej. sprawowana będzie 13 sierpnia o godz. 15.00. 

Zapisy do udziału w pielgrzymce prowadzone są w poszczególnych parafiach. Tam również udzielane będą szczegółowe informacje na temat godzin wyjścia, noclegów i przygotowania do pielgrzymowania w reżimie sanitarnym. 

Zapraszamy do nas: