Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Pielgrzymka Radomska już w drodze na Jasną Górę! (galeria foto)

czwartek, 06 sierpnia 2020 12:20 / Autor: Radosław Mizera
foto: Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Eucharystia - Wielka Tajemnica Wiary”. Mszy świętej na placu przed kościołem Bożego Miłosierdzia przewodniczył biskup Henryk Tomasik.

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia, w tym roku grupy wychodziły na szlak bezpośrednio ze swoich parafii. W liturgii na powietrzu z księdzem biskupem uczestniczyło zaledwie kilka grup. Generalnie na Jasną Górę w tym roku pielgrzymuje 11 grup liczących ok. 600 osób.

- Dobrze, że tu jesteśmy rozpoczynając naszą pielgrzymkę. Włączamy się w to wielkie dziedzictwo Kościoła w Polsce. Już w połowie XVII wieku pojawiły się piesze pielgrzymki na Jasną Górą a szczególne znaczenie nabrała pielgrzymka warszawska. U ojców paulinów powstała myśl udania się z pielgrzymką w nadziei uproszenia Boga odwrócenia epidemii w Warszawie. Popatrzymy, jak historia się powtarza – mówił ksiądz biskup.

Dalej bp Tomasik powiedział, że „dzisiaj potrzebne jest nasze wielkie błaganie, by Bóg cofnął doświadczenie epidemii”. - Potrzebne jest także błaganie, abyśmy wszyscy w każdej chwili mówili „Panie, dobrze, że tu jesteśmy przy Tobie”, bo wielu naszych braci pogubiło się w ostatnich czasach. Nie wytrzymują tego napięcia z różnych stron i chwieją się ze swoją wiarą. Dzisiaj potrzebna jest modlitwa abyśmy trwali przy Bogu. Potrzebna jest wielka modlitwa o nowe i dobre powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz do naszego seminarium duchownego – mówił celebrans.

Największą grupą radomskiej pielgrzymki jest grupa nr 6 tzw. „Sercańska”. Biorą w niej udział pątnicy z tych diecezji, które nie wyszły w tm roku na Jasną Górę. Przewodnikiem grupy jest ks. Sławomir Knopik. - Pielgrzymujemy zgodnie z wytycznymi sanepidu. Nie nocujemy w domach, jesteśmy grupą zamkniętą. Nie przyjmujemy gości. Zdecydowaliśmy się przyjąć pątników z tych diecezji, które nie idą do Częstochowy. To dla nas wszystkich nowe doświadczenie – powiedział ks. Knopik.

Ks. Mariusz Wilk, przewodnik grupy akademickiej:

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia, pielgrzymi nie będą nocowali tradycyjnie w domach rodzin, które chcą ich ugościć, ale w namiotach. Zalecane jest również, by rodziny pątników zrezygnowały z odwiedzin na trasie pielgrzymki. - Chcemy ofiarować Bogu ten szczególny czas, w dobie tylu ograniczeń. Chcemy coś zrobić dla Jezusa i naszych rodzin. Chcemy podziękować Matce Bożej za opiekę nad nami – mówili pątnicy, którzy wyruszali na pątniczy szlak.

Dyrektorem radomskiej pielgrzymki na Jasną Górę jest ks. Mirosław Kszczot. - Zachowując dystans społeczny, czujemy bliskość, mimo tego, że jest nas niewielu, mimo tego, że nie wszyscy mogli wyjść na pątniczy szlak. Ale wiemy, że w parafiach organizowane są wieczorne spotkania na których wierni będą się duchowo łączyć z nami. Każdego dnia będziemy stawać na Apelu Jasnogórskim mówić jestem, pamiętam czuwam. To wszystko dzisiaj potwierdzamy – powiedział ks. Kszczot.

Pielgrzymów odprowadził biskup Henryk Tomasik:

Natomiast pątnicy ze Skarżyska-Kamiennej pójdą zupełnie nową trasą, prowadzącą głównie drogami leśnymi i ustaloną przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. Pielgrzymi wyjdą w piątek, 7 sierpnia po Mszy św. pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika o godz. 8.00.

W tym roku nie będzie też tradycyjnych kolumn - grupy będą pielgrzymowały indywidualnie. Na pielgrzymi szlak nie wyjdą kolumny ze Starachowic i Opoczna.

W tym roku msza św. na wałach jasnogórskich dla pielgrzymów z diecezji radomskiej. sprawowana będzie 13 sierpnia o godz. 15.00.