Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Przepowiedziała “Cud nad Wisłą”. W niedzielę poświęcenie tablicy Wandy Malczewskiej

wtorek, 11 sierpnia 2020 11:05 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Magdalena Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

Już w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, w kościele Farnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Radomiu, o godzinie 18.00, odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za “Cud nad Wisłą”. Odsłonięta zostanie też tablica pamiątkowa ku czci Sługi Bożej Wandy Malczewskiej – Mistyczki z Radomia.

Data i miejsce uroczystości nie są przypadkowe. Wanda Malczewska w czasie zaborów usłyszała od Matki Bożej, że w dniu 15 sierpnia niepodległa Polska odniesie zwycięstwo nad wrogiem. Z kolei w kościele farnym 198 lat temu została ochrzczona przyszła mistyczka i wizjonerka. 16 sierpnia po Mszy Świętej, której przewodniczył będzie Biskup Henryk Tomasik, odbędzie się okolicznościowy wykład i promocja książki o Wandzie Malczewskiej, wydanej pod redakcją ks. bp Piotra Turzyńskiego. Posłuchaj rozmowy z biskupem pomocniczym Diecezji Radomskiej. Rozmawiała Magdalena Gliszczyńska

Głęboka pobożność i ofiarna służba na rzecz innych sprawiły, że już za życia Wandę Malczewską nazywano “świątobliwą Wandą”. Zasłynęła też wielką czcią do Najświętszego Sakramentu oraz Męki Jezusa Chrystusa, doświadczała objawień i wizji Jezusa i Maryi.

Poświęcenie tablicy jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum „Kobiety na drodze do Niepodległości”. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach zadania mającego na celu upamiętnienie 100 – lecia Bitwy Warszawskiej. Stowarzyszenie przygotowuje drugie wydanie książki „Mistyczka z Radomia – Wanda Malczewska”.

Wanda Malczewska (1822-1896) urodziła się w Radomiu w rodzinie ziemiańskiej. Po opuszczeniu w wieku 24 lat rodzinnego miasta mieszkała u krewnej w Klimontowie, w klasztorze w Przyrowie. Była mistyczką, przeżywała Mękę Pańską, miała dar przewidywania przyszłości, pojednania osób skłóconych i rozeznawania powołań. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożej.

Wanda Malczewska była córką Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z domu Żurawskich. Pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Siostra Juliana i Marcina.