Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Pierwsza chorągiew Zakonu Jana Pawła II w diecezji radomskiej

niedziela, 16 sierpnia 2020 16:16 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Obrona wartości chrześcijańskich, w tym rodziny, dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości ojczyzny oraz promocja nauczania Jana Pawła II - to głównie cele działalności Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, który liczy już 600 braci w Polsce. Pierwsza chorągiew Zakonu w diecezji radomskiej powstała przy parafii św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia. Jej kapelanem został ks. Janusz Smerda, proboszcz tamtejszej parafii. Kolejna chorągiew powstanie niebawem przy sanktuarium maryjnym w Starej Błotnicy, którym opiekują się ojcowie Paulini.

- Porażką waszego zakonu i każdego innego będzie, jeśli zatrzymacie się na tym co zewnętrzne. Jeżeli będziecie krzyczeć z miłością, to będziecie rozłupywać kamienne serca. Drodzy rycerze, pytajcie swoje serce o miłość, bowiem istotą waszego przymierza z Chrystusem jest miłość - mówił w homilii ks. Sławomir Płusa, moderator Nowej Ewangelizacji i duszpasterz wspólnot charyzmatycznych diecezji radomskiej.

W trakcie mszy świętej został odczytany dekret biskupa radomskiego Henryka Tomasika o mianowaniu ks. Janusza Smerdy, asystentem kościelnym Zakonu Rycerzy Jana Pawła II w komandorii w diecezji radomskiej. W darze od członków zakonu ks. Smerda otrzymał ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.

Ks. Janusz Smerda liczy, że kolejne chorągwie zakonu będą powstawały w diecezji radomskiej. - Celem zakonu jest promocja nauk Jana Pawła II. Nasz rodak zostawił nam wielki testament, który powinniśmy realizować w naszym codziennym życiu - powiedział ks. Smerda.

Brat Krzysztof Wąsowski, generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II zwrócił uwagę, że pamięć i nauka papieża-Polaka ulega zapomnieniu. - Jesteśmy ostatnim pokoleniem Jana Pawła II. Spotykamy się z nowymi propozycjami ideowymi, również w naszym kraju, dlatego tak ważne jest, by promować naukę Jana Pawła II. Nasz zakon jest żywym pomnikiem pontyfikatu naszego rodaka. Dochodzą do nas sygnały, że w kolejnych parafiach diecezji radomskiej czynione są starania celem powstania nowych chorągwi naszego zakonu. To będzie eksplozja entuzjazmu Jana Pawła II i jego wezwani by nie lękać się - powiedział Radiu Plus Radom brat Krzysztof Wąsowski.

Wśród nowych członków zakonu jest Zdzisław Maszkiewicz z Pionek:

Zakon Rycerzy Jana Pawła II liczy ponad 600 braci rycerzy, którzy działają i pracują przy 52 wspólnotach parafialnych w 9 diecezjach w Polsce. Zasadniczym celem Zakonu jest formacja katolików-mężczyzn świeckich poprzez stawianie sobie wzór osoby patrona - Świętego Jana Pawła II (Karola Wojtyły).

Rycerze Zakonu Rycerzy Jana Pawła II angażują się w dzieło nowej ewangelizacji czerpiąc z przykładu Jana Pawła II i dążąc do upowszechniania treści i form Jego nauczania.

Bratem Rycerzem Zakonu może zostać mężczyzna – katolik, żyjący w pełnej łączności ze Stolicą Apostolską zarekomendowany przez co najmniej jednego z Braci Rycerzy lub duchownego katolickiego. Jednym z efektów działalności Rycerzy, powinno być budowanie wśród osób duchownych poczucia, że na Rycerzy Jana Pawła II zawsze można liczyć – jak na prawe ramię Kościoła.