Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Wielka radość w stuletniej parafii. U nas fotorelacja

piątek, 04 września 2020 11:41 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Grzegorz Wójcik (junior)
Radosław Mizera

Biskup Piotr Turzyński odwiedza chorych w domach, udzielając błogosławieństwa i modląc się w intencji cierpiących.

Od niedzieli biskup pomocniczy diecezji radomskiej prowadzi misje parafialne w parafii św. Rozalii w Dąbrówce, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w najbliższą niedzielę o godzinie 12.00. Po obiedzie odbędzie się piknik rodzinny w reżimie sanitarnym. 

Parafia w Dąbrówce to jedna z 8 parafii dekanatu przedborskiego. Jest niewielka licząc 480 mieszkańców.

- Przeżywamy obecnie misje święte, które prowadzi ksiądz biskup Piotr Turzyński. Modliliśmy się we wsi Zygmuntów, gdzie wspominaliśmy mieszkańców pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Był także dzień, kiedy razem z księdzem biskupem udaliśmy się do chorych. Ksiądz biskup udzielił im sakramentu namaszczenia chorych, Komunii Świętej, modlił się razem z cierpiącymi. Był to dzień wielkiej radości dla wszystkich dla starszych i chorych – opowiada ks. Grzegorz Wójcik, który jest ósmym w proboszczem w historii stuletniej parafii w Dąbrówce:

Parafia św. Rozalii w Dąbrówce została erygowana 20 stycznia 1920 r. przez bpa Mariana Ryxa. Mieszkańcy Dąbrówki już ok. 1850 r. wybudowali kaplicę, a w 1859 r. została ona przebudowana i powiększona dzięki fundacji dziedzica Starej Ferdynanda Zajączkowskiego i jego siostry Anny. Początkowo był to kościół filialny parafii w Skórkowicach. Kościół był restaurowany w 1934 r., a w latach 1970–1978 gruntownie przebudowany staraniem ks. Jana Mikosa oraz parafian. Dedykacji świątyni dokonał 17 maja 1975 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski.

Przypomnijmy, że do 20 stycznia 2021 roku można otrzymać odpust zupełny w Roku Jubileuszu 100-lecia parafii i 45. rocznicy wybudowania kościoła. Przywilej ten przyznała Stolica Apostolska. Można go uzyskać pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).