Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Dziś jest: 23 października 2020

Wydarzenia

Muzyczna uczta w Opocznie

wtorek, 08 września 2020 10:36 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Za nami druga odsłona Kolegiackich Spotkań Muzycznych. Wydarzenie przeprowadzone zostało w kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie z inicjatywy organisty Michała Boćka.

Za nami druga odsłona Kolegiackich Spotkań Muzycznych. Wydarzenie przeprowadzone w kolegiacie św. Bartłomieja cieszyło się dużym zainteresowaniem opocznian. Przybyłych do świątyni słuchaczy przywitał proboszcz ks. Jan Serszyński. Z kolei Michał Bociek, miejscowy organista przybliżył zebranym ideę koncertu i wykonawców. Przypomniał, że wydarzeniu przyświeca hasło „Ave Maria Regina Mundi”. Przedstawił także sylwetki artystów. Przed opoczyńską publicznością zaprezentowali się warszawski organista Paweł Moszkowicz, tenor Warszawskiej Opery Kameralnej Piotr Jakacki oraz chóru Adalbertus pod batutą Michała Fiderka z parafii św. Wojciecha z Kraśnicy.

Pierwsze utwory koncertu poświęcone zostały niedawno zmarłemu ks. Ireneuszowi Szustakowi, wikariuszowi parafii. Publiczność wysłuchała pieśni Stanisława Moniuszki „O Panie, co losy ludzkości” w wykonaniu Piotra Jakackiego i Pawła Moszkowicza oraz „Piety” autorstwa Mariusza Matuszewskiego w interpretacji chóru. W dalszej części wykonawcy zaprezentowali pieśni ku czci Matki Bożej oraz ciekawe utwory i improwizacje organowe, z których największy aplauz wzbudziła wieńcząca koncert, stylowo zaimprowizowana przez Pawła Moszkowicza toccata romantyczna na temat pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową”.

We wprowadzeniu do koncertu Michał Bociek mówił, że druga odsłona Kolegiackich Spotkań Muzycznych została zorganizowana m.in. dlatego, że pierwsza cieszyła się dużym zainteresowaniem słuchaczy i była przez nich bardzo ciepło przyjęta. Z drugą było podobnie, dlatego za rok czekamy na trzecią odsłonę wydarzenia.