Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel
Dziś jest: 29 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Diecezjalne dożynki w Kałkowie

wtorek, 15 września 2020 08:59 / Autor: Radosław Mizera
foto: sanktuarium w Kałkowie
Radosław Mizera

W niedzielę 13 września odbyły się diecezjalno- gminne dożynki w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. Tegorocznymi starostami byli Lucyna i Jan Bracikowie.

Uroczystość otworzył pochód ulicami Kałkowa, który ruszył sprzed sanktuarium. - Z racji trwającej pandemii był on skromniejszy niż zwykle, ale nie wpłynęło to na fantastyczną atmosferę, która panowała wśród uczestników - opowiada ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium. W pochodzie brali udział przedstawiciele władz gminnych, członkowie zespołów ludowych, delegacje z wieńcami, niedzielni goście parafialni, a także gospodarze, którzy zaprezentowali maszyny rolnicze, które wykorzystują do pracy w polu.

Po dotarciu korowodu na plac przed sanktuarium rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ordynariusz radomski ksiądz biskup Henryk Tomasik. Wspólna Eucharystia na ołtarzu polowym była dziękczynieniem za tegoroczne plony, które rolnicy zebrali ze swoich pól. W homilii ksiądz biskup Henryk Tomasik podkreślił znaczenie pracy ludzkich rąk, która dzięki błogosławieństwu Pana Boga w odpowiednim czasie przynosi obfity owoc. W dalszych słowach zwrócił uwagę, że sam Chrystus staje się dla nas chlebem i karmi nas sobą, abyśmy nie ustali w drodze. Po homilii ksiądz biskup pobłogosławił przyniesione dożynkowe wieńce, które następnie zostały złożone przed ołtarzem.

Po zakończonej liturgii odbyły się występy zespołów śpiewaczych, które zaprezentowały wszystkim piękno muzyki ludowej. Po skończonych uroczystościach nie zostawiono nikogo bez poczęstunku. Na placu można było zjeść kiełbasę z grilla, grochówkę, ciasta upieczone przez mieszkańców Kałkowa i Godowa oraz lody.