Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Wąchock: Msza święta w rycie rzymskim w cysterskim klasztorze

środa, 16 września 2020 15:18 / Autor: Radosław Mizera
foto: K. Garstka/wachock.cystersi.pl
Radosław Mizera

Cystersi z Wąchocka modlili się w czasie mszy świętej, która została odprawiona nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Liturgię sprawował o. Fabian Skowron, a homilię wygłosił ojciec opat Eugeniusz Augustyn.

- Msza św. w rycie rzymskim nie jest reliktem przeszłości, swoistym kunsztownym ornatem, zamkniętym w muzealnej gablocie - mówi br. Wawrzyniec. - Nie jest tylko fascynacją przeszłością - choć nie możemy właściwie wyartykułować i poprawnie rozwiązać obecnych i przyszłych problemów, dopóki nie poznamy przeszłości – ale przede wszystkim wciąż, tak samo jak w ciągu ostatnich stuleci, bezkrwawą Ofiarą naszego Pana Jezusa Chrystusa – ucztą ofiarną, na której spożywamy Ciało Pańskie i pijemy Jego krew - dodał cysters z Wąchocka.

Oprawę liturgiczną zapewnili klerycy i ministranci z Warszawy, Sandomierza i Radomia oraz miejscowi bracia. W czasie Mszy schola gregoriańska z bazyliki katedralnej w Sandomierzu pod kierunkiem Tomasza Sokołowskiego wykonała śpiewy z graduału cysterskiego.

Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko). Budowniczym opactwa był Simon, z pochodzenia Włoch.