Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Sabina, Wincenty i Chrestyna
Dziś jest: Wtorek, 27 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Kolejne spotkanie w ramach Tygodnia Społecznego

poniedziałek, 28 września 2020 20:46 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Krystyna Piotrowska/Gość Niedzielny
Monika Nowakowska

W Radomiu trwa X Tydzień Społeczny poświęcony nauczaniu Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. W drugim z cyklu spotkań z wykładem: “Relacja Kościół–Naród–Państwo: aplikacja nauczania Prymasa do warunków współczesnej Polski” wystąpił dr hab. Andrzej Zybertowicz.

Dr hab. Andrzej Zybertowicz przyjechał na zaproszenie Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej. W swoim wykładzie poświęconym roli kościoła i społeczeństwa we współczesnym świecie przestrzegł przed szerzącą się obojętnością i zatracaniem największych wartości chrześcijańskich. Zaznaczył, że już w 1958 roku kardynał Wyszyński powiedział, że w jego ocenie "o wiele poważniejszym zagrożeniem niż komunizm jest idący z zachodu indyferentyzm - obojętność na sprawy publiczne, metafizyczne i duchowe". Zdaniem doktora, bardzo trudno będzie zapobiec teraz tym zjawiskom, które już wtedy prymas definiował, jako negatywne:

Nawet największa analiza przenikliwych myśli kardynała Wyszyńskiego, zdaniem Andrzeja Zybertowicza, nie wystarczy jednak do zrozumienia współczesności. - Należałoby zastanowić się, które z wątków tych myśli są w stanie umocnić nas w obliczu zamętów współczesności, ale żeby to zrobić, trzeba współczesność dobrze zdefiniować - mówi Andrzej Zybertowicz:

Po wykładzie Andrzeja Zybertowicza odbył się panel parlamentarzystów: Marka Biernackiego (Koalicja Polska) i Krzysztofa Bosaka (Konfederacja).

W spotkaniach, które będą się odbywały do 2 października udział wezmą jeszcze m.in. prof. Jan Żaryn, o. Gabriel Bartoszewski oraz znani publicyści: Grzegorz Górny, Michał Karnowski i Franciszek Kucharczyk.

X Tydzień Społeczny odbywa się pod hasłem: “Aktualność przesłania Prymasa Tysiąclecia w warunkach demokratycznego państwa”. Spotkania odbywają się w kościele księży filipinów przy ul. Grzybowskiej. Organizatorem jest Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej.