Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Sabina, Wincenty i Chrestyna
Dziś jest: Wtorek, 27 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Zmarł ks. prałat Stanisław Madej, najstarszy kapłan diecezji radomskiej

wtorek, 29 września 2020 20:33 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

We wtorek, 29 września w wieku 89 lat zmarł ks. prałat Stanisław Madej, rezydent parafii św. Łukasza w Drzewicy. Był nestorem duchowieństwa diecezji radomskiej.

Ks. prałat Stanisław Madej urodził się 14 maja 1931 roku w Daleszewicach (parafia Wielka Wola), święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1956 roku w katedrze sandomierskiej. Jako motto swojego kapłaństwa na obrazku prymicyjnym wybrał słowa pieśni na zasłonięcie obrazu w sanktuarium Chrystusa Cierniem Ukoronowanego w Paradyżu "W miłości Twojej do śmierci wytrwanie".

Pierwszą placówką duszpasterską była parafia św. Barbary w Pionkach (1956-1962), póżniej Ćmielów (1962-63), a następnie pracował w Białobrzegach Radomskich (1963-66) i Opatowie (1966-68). Ostatnim wikariatem była parafia Trójcy Świętej w Starachowicach w latach 1968 - 1973.

Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski w 1973 r.. mianował ks. Stanisława Madeja proboszczem w Chotczy, gdzie wspólnie z parafianami zbudował kościół i plebanię. W 1980 r. objął probostwo w Krynkach, gdzie pracował do 1991 roku i tutaj również był inicjatorem budowy domu parafialnego.

Ostatnią placówką duszpasterską śp. ks. prałata Stanisława Madeja była parafia św. Łukasza w Drzewicy, gdzie jako proboszcz między innymi zbudował plebanię, przeprowadził konserwację organów, ołtarza głownego i ołtarzy bocznych, odnowił kaplicę cmentarną i grobowiec kapłanów. Z inicjatywy ks. proboszcza Stanisława Madeja powstało pismo parafii drzewickiej „Dokąd zmierzam?". Redaktorem naczelnym pisma był ks. Tomasz Waśkiewicz, a następnie: ks. Dariusz Olender oraz ks. Artur Woźniak wraz z gronem nauczycieli szkół drzewickich.

Bp Jan Chrapek mianował go dziekanem dekanatu drzewickiego, a 4 maja 2004 r. św. Jan Paweł II odznaczył tytułem Kanonika Honorowego Jego Świątobliwości (Prałata).

Był blisko strażaków gminy Drzewica jako ich kapelan, podobnie towarzyszył członkom lokalnego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W 2006 roku przechodząc na emeryturę ks. prałat Madej wspominał czas swojej posługi w Drzewicy: "choć wspólnie z parafianami dzięki ich ofiarności i zrozumieniu potrzeb udało się przeprowadzić szereg prac, to nadal jest sporo do zrobienia. Myślę, że w tym względzie będę mógł służyć radą mojemu następcy. Ale przede wszystkim, na ile starczy sił i zdrowia, chciałbym być użyteczny i pomocny w pracy duszpasterskiej, a tutaj przede wszystkim w posłudze konfesjonału. Myśl o emeryturze jakoś skłania mnie do spojrzenia wstecz. To zaś budzi we mnie uczucie wdzięczności Bogu za wszystko. Z takimi samymi uczuciami myślę o parafianach, o księżach współpracownikach i o osobach, które pracowały i pracują w parafii."  Rzeczywiście, do ostatnich chwil swojego życia wspierał ks. Adama Płuciennika, obecnego proboszcza i wikariuszy w posłudze duszpasterskiej jako rezydent.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek, 2 października o godz. 11.00 wprowadzeniem ciała do kościoła parafialnego w Drzewicy, modlitwą różańcową i Mszą świętą o godzinie 12.00. Ciało śp. ks. prałata Madeja spocznie na cmentarzu parafialnym w Drzewicy.

Dzień wcześniej, w czwartek, 1 października o godz. 17.00 będzie celebrowana msza święta w intencji zmarłego emerytowanego proboszcza parafii w Drzewicy i nabożeństwo różańcowe.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie!