Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Leśnicy będą się modlić przed obrazem MB Miłosierdzia

czwartek, 01 października 2020 15:55 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczystość poświęcenia Krzyża Rocznicowego wzniesionego w hołdzie bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku odbędzie się 4 października w Bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W tym roku obchodzimy 140-lecie utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz wspomnienie świętego Franciszka z Asyżu – patrona leśników i przyrodników. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik.

Na uroczystość zaprasza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z Nadleśnictwem Skarżysko oraz kustoszem sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ks. prał. Jerzym Karbownikiem i Duszpasterzem Leśników Diecezji Radomskiej ks. Stanisławem Wlazło.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00 poświęceniem krzyża przy kościele, a następnie celebrowana będzie msza świętą pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika.

Początki Dyrekcji Lasów Państwowych sięgają 1880 roku, kiedy to ukazem carskim na ziemiach Królestwa Polskiego utworzone zostały trzy okręgowe urzędy leśne, w tym jeden w Radomiu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w lutym 1919 roku rozpoczyna w Radomiu działalność Zarząd Okręgowy Dóbr Państwowych, który w wyniku kolejnych reorganizacji przekształcił się w Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Okres II wojny światowej był pod każdym względem niezwykle tragiczny dla miejscowej administracji i lasów. Zginęło ponad 300 leśników, okupanci wycięli około 10 mln metrów sześciennych drewna oraz pozostawili kilkanaście tysięcy hektarów powierzchni pozbawionej drzewostanu.

Obecnie w skład radomskiej dyrekcji wchodzą 23 nadleśnictwa oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni - Letnisko. Lasy rosną tu na obszarze ok. 462 tys. ha i zaliczają się do niezwykle cennych obszarów przyrodniczych w kraju. Ponad 30 proc. ich powierzchni zostało włączonych do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Na obszarze RDLP w Radomiu funkcjonuje Świętokrzyski Park Narodowy oraz 11 Parków Krajobrazowych.