Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Sebastian Pelczar, biskup
Dziś jest: Wtorek, 19 stycznia 2021

Wydarzenia

W miłości Pana wytrwał aż do śmierci

piątek, 02 października 2020 16:10 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W Drzewicy zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Stanisława Madeja. Nestor radomskich kapłanów zmarł w wieku 89 lat.

Msza święta pogrzebowa odprawiona została w kościele św. Łukasza w Drzewicy. Tu o drodze kapłańskiej ks. Stanisława Madeja mówił ks. prałat Adam Myszkowski, proboszcz parafii w Paradyżu. Przypomniał probostwa w Chotczy, Krynkach, a później w Drzewicy, gdzie posługiwał ks. prałat Stanisław Madej. Przypomniał także jego kapłańskie motto, czyli słowa pieśni na zasłonięcie obrazu w sanktuarium Chrystusa Cierniem Ukoronowanego w Paradyżu „W miłości Twojej do śmierci wytrwanie”.

Przewodniczący uroczystościom bp Piotr Turzyński podkreślał, że ks. Stanisław Madej niósł w sobie dziedzictwo pokoleń, sięgające jeszcze czasów okresu międzywojennego.

Biskup mówił, że ks. Stanisław zostanie w pamięci ludzi jako mądry kaznodzieja, cierpliwy i dobry spowiednik. – Zostawia po sobie dobro, piękne i niezwykłe – podkreślał biskup.

Ks. Stanisława Madeja żegnały osoby, z którymi zetknął się on podczas swojej 64-letniej posługi kapłańskiej. – Żegnamy dzisiaj dobrego i pogodnego człowieka – mówił burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

Ks. Sylwester Głogowski, proboszcz parafii w Chotczy przyjechał do Drzewicy, by pożegnać kapłana, który odbudowywał kościół w Chotczy.

Ludzie biorący udział w uroczystościach wspominali ks. Stanisława Madeja jako bardzo dobrego kapłana.

Ks. prałat Stanisław Madej pochowany na drzewickim cmentarzu.

 

Ks. prałat Stanisław Madej urodził się 14 maja 1931 roku w Daleszewicach (parafia Wielka Wola), święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1956 roku w katedrze sandomierskiej. Jako motto swojego kapłaństwa na obrazku prymicyjnym wybrał słowa pieśni na zasłonięcie obrazu w sanktuarium Chrystusa Cierniem Ukoronowanego w Paradyżu "W miłości Twojej do śmierci wytrwanie".

Pierwszą placówką duszpasterską była parafia św. Barbary w Pionkach (1956-1962), póżniej Ćmielów (1962-63), a następnie pracował w Białobrzegach Radomskich (1963-66) i Opatowie (1966-68). Ostatnim wikariatem była parafia Trójcy Świętej w Starachowicach w latach 1968 - 1973.

Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski w 1973 r.. mianował ks. Stanisława Madeja proboszczem w Chotczy, gdzie wspólnie z parafianami zbudował kościół i plebanię. W 1980 r. objął probostwo w Krynkach, gdzie pracował do 1991 roku i tutaj również był inicjatorem budowy domu parafialnego.

Ostatnią placówką duszpasterską śp. ks. prałata Stanisława Madeja była parafia św. Łukasza w Drzewicy, gdzie jako proboszcz między innymi zbudował plebanię, przeprowadził konserwację organów, ołtarza głównego i ołtarzy bocznych, odnowił kaplicę cmentarną i grobowiec kapłanów.

Ks. prałat Stanisław Madej zmarł 29 września 2020 roku w wieku 89 lat.