Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Tomaszów (MB Nieust. Pomocy)
Dziś jest: Wtorek, 20 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Alumni rozpoczęli nowy rok formacyjny

poniedziałek, 05 października 2020 10:57 / Autor: Radosław Mizera
foto: seminarium.radom.pl
Radosław Mizera

47 alumnów rozpoczęło nowy rok formacyjny w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Zajęcia odbywają się stacjonarnie. Na pierwszy rok przyjęto trzech kandydatów. Słowo do wszystkich studentów z racji rozpoczynającego się roku akademickiego skierował biskup radomski Henryk Tomasik.

Inauguracja w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbędzie się 12 października. - Uroczystość z powodu epidemii koronawirusa będzie miała charakter wewnętrzny. - Jako wykładowcy będziemy dążyli do tego, by nasi alumni jeszcze bardziej pogłębili w sobie te postawy i cnoty, które są potrzebne do bycia dobrymi księżmi. W spotkaniu wezmą tylko przedstawiciele KUL, bowiem klerycy są jednocześnie studentami tej uczelni – informuje ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.

Do kapłaństwa w Radomiu przygotowuje się 47 kleryków. - I jak widać, jest to - niestety - liczba malejąca. Na pierwszym roku mamy 3 kandydatów – powiedział ks. Wojtkun.

Nowością w nauczaniu w tym roku będą wykłady z RODO na szóstym roku, które pozwolą alumnom przygotować się do pracy w kancelarii parafialnej.

Tuż przed Adwentem, 28 listopada odbędą się zaległe święcenia diakonatu.

Słowo do wszystkich studentów z racji rozpoczynającego się roku akademickiego skierował biskup Henryk Tomasik. - W dobie koronawirusa studentom w czasie zdalnych zajęć powinna towarzyszyć odpowiedzialność, rzetelność i troska o drugiego człowieka i własną przyszłość. Życzę wielkiej umiejętności kształtowania własnej hierarchii wartości, dostrzegania tego, co naprawdę jest ważne. Istnieje niebezpieczeństwo, że w nowych warunkach zaczynamy inaczej interpretować wolność. Świadomość mniejszych ograniczeń także środowiskowych, nie tylko rodzinnych powoduje to, że zatracamy umiejętność spokojnego daru korzystania z daru wolności. Życzę studentom, by w czasie studiów nie zatracili wiary. Jednym ze sposób kształtowania własnej wiary jest troska o wiarę drugiej osoby – powiedział bp Tomasik w audycji Kwadrans dla Pasterza.

Ordynariusz radomski zaprosił również studentów do zaangażowania się w Duszpasterstwo Akademickie.