Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Święto kultury chrześcijańskiej w Pionkach!

środa, 07 października 2020 15:33 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W sobotę, 10 października rozpoczną się III Pionkowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej. - Chcemy przypomnieć wartości chrześcijańskie i to, co jest dla człowieka najważniejsze, te podstawowe wartości: miłość, solidarność, uczciwość - mówi ks. Mariusz Wincewicz - proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Pionkach. 

Wydarzenie potrwa 9 dni (od 10 października do 18 października), podczas których organizowane będą koncerty, prelekcje czy spektakle. Nie zabraknie również czasu na wspólną modlitwę, nabożeństwa i Msze św. 

Pionkowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej odbędą się już po raz trzeci. W związku z panująca epidemią organizatorzy zastanawiali się, czy w tym roku wydarzenie powinno się odbyć, jednak o kolejną edycję dni Kultury Chrześcijańskiej prosili sami parafianie i mieszkańcy Pionek. 

- Chcemy przez te dni przypomnieć nie tylko wartości chrześcijańskie, ale również te podstawowe wartości dla człowieka: miłości, solidarności, uczciwości, chociażby w odwołaniu do postaci, które będą przebijać się podczas tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej: św. Jana Pawła II, Kardynała Stefana Wyszyńskiego i św. siostry Faustyny - wyjaśnia ks. Mariusz Wincewicz - proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pionkach.

Hasło tegorocznych Dni Kultury chrześcijańskiej w Pionkach brzmi: "Wezwanie na dziś - TOTUS TUUS". - Chcemy przyjąć to wezwanie w swoim życiu. Abyśmy swoje życie - poprzez ręce Maryi - powierzali Panu Bogu - wyjaśnia ks. Wincewicz. 

Program III Pionkowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej skonstruowany jest tak, by każdy znalazł w nim coś dla siebie. Będzie spektakl "Jezu, ufam Tobie", wystawa "Wojna polsko-bolszewicka 19191-1920 i Bitwa Warszawska" czy wykład poświęcony kard. Wyszyńskiemu. Organizatorzy postawili również na aspekt duchowy wydarzenia. W programie znalazły się bowiem: Msza św. na rozpoczęcie, Nabożeństwo Fatimskie z procesją i Maryjne czuwanie oraz dzień adoracji Najświętszego Sakramentu. W planie są również koncerty, wykłady oraz Apel Młodych połączony z koncertem ewangelizacyjnym. 

III Pionkowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej organizuje parafia NMP Królowej Polski we współpracy z: Urzędem Miasta w Pionkach, Nadleśnictwem Kozienice i Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują Instytut Pamięci Narodowej i Starostwo Powiatowe w Radomiu, natomiast medialnie patronują mu: Radio Plus Radom, radomski Gość Niedzielny oraz Kurier Pionkowski. 

O szczegółach III Pionkowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, celu wydarzenia, zaproszonych gościach i reżimie sanitarnym w rozmowie z Weroniką Chochoł opowiedział ks. Mariusz Wincewicz: 

Szczegółowy harmonogram wydarzeń w ramach III Pionkowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej dostępny na plakacie: