Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

Wydarzenia

Prawdziwą kulturą jest ta, która człowieka podnosi!

niedziela, 11 października 2020 20:06 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Prawdziwą kulturą jest ta, która człowieka podnosi, która sprawia, że bardziej jest człowiekiem, kimś wyjątkowym. Bez kultury społeczeństwa i narody umierają. Ale rozumiemy, że jest też antykultura,  bunt człowieka, który nie chce zgodzić się z naturą rzeczy, z prawdą, realizmem - mówił podczas Mszy św. na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej ks. bp Piotr Turzyński. Eucharystia połączona była z dziękczynieniem za pontyfikat św. Jana Pawła II w związku z obchodzonym w niedzielę XX. Dniem Papieskim. 

- Człowiek jest jedynym bytem, który został wyjątkowo obdarowany, bo stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Bóg nas w ten sposób zaprasza, abyśmy u boku Jego - Stwórcy, sami byli twórcami. Kończymy w Dzień Papieski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, warto sobie uświadomić, iż to, że człowiek tworzy kulturę, to stanowi o jego wyjątkowości i mówi nam, że jesteśmy ponad tym światem, że jesteśmy więksi od tego świata - od roślin, zwierząt... Mamy coś w sobie więcej - mówił w homilii bp Piotr Turzyński: 

Biskup Turzyński przywołał również słowa św. Jana Pawła II o kulturze, wypowiedziane w Paryżu w czasie posiedzenia UNESCO. Zwrócił również uwagę na zjawisko antykultury:

- Jeśli nie jesteśmy ludźmi sztuki, to przecież możemy być ludźmi ducha, a dusza, duch są istotą kultury - kontynuował ks. bp Turzyński: 

Po Mszy świętej odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W katedrze wystąpił Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Pawła Szkopa. Koncert poświęcony był setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Usłyszeć można było pieśni wojskowe, nie zabrakło również "Barki" - ukochanej pieśni Papieża-Polaka: 

Chór zadbał również o oprawę muzyczną Mszy świętej. 

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej to cykl wydarzeń, których organizatorem jest Stowarzyszenie "Młyńska". W tym roku gośćmi TKCh byli: Olga Nawara i Przyjaciele, zespół Lustro, Teatr A z Gliwic oraz Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Ponad to odbyły się spotkania poświęcone Jerzemu Kutkowskiemu i ks. Marcelemu Prawicy oraz pokaz filmu "Wojtyła. Śledztwo". 

Tygodniowi Kultury Chrześcijańskiej medialnie patronowało Radio Plus Radom. 

Patronat honorowy: Biskup Ordynariusz Diecezji Radomskiej - Henryk Tomasik, Prezydent Miasta Radomia - Radosław Witkowski

Partnerem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była ENEA Wytwarzanie.