Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Wszyscy Święci
Dziś jest: Niedziela, 01 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Zamkną cmentarz przy ulicy Limanowskiego w Radomiu?

czwartek, 15 października 2020 13:47 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dyrekcja cmentarza przy ulicy Limanowskiego w Radomiu informuje, że na chwilę obecną nie ma konieczności zamykania zabytkowej nekropolii, największej w regionie radomskim.

Zarządcą cmentarza jest parafia św. Wacława w Radomiu. - Właśnie jestem po rozmowie z księdzem proboszczem Andrzejem Tuszyńskim. Uzyskałam informację, że póki co, nie planujemy zamknięcia cmentarza. Wszystko zależy od zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego czy Ministerstwa Zdrowia i wówczas w przypadku podjęcia stosownych decyzji, będziemy musieli się podporządkować – powiedziała Edyta Sitarska, dyrektor cmentarza przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Osobną sprawą jest ustalenie porządku liturgicznego w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Prawdopodobnie nie będzie Oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych, tj. od 1 do 8 listopada. To okres, gdzie możemy - nawiedzając cmentarz i modląc się za zmarłych - uzyskać odpust zupełny jeden każdego dnia, i ofiarować go za jednego zmarłego.

1 listopada planowana jest Msza święta o godzinie 15.00 w kaplicy na cmentarzu wojskowym, a 2 listopada uroczysta procesja za zmarłych o godzinie 12.00.

- Z pokorą musimy powiedzieć, że to wszystko jest w fazie planowania, bo nie wiemy jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna w mieście i regionie. Zachęcam, by rozłożyć w czasie odwiedzimy na cmentarzu. Proszę o przestrzeganie wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa, włącznie z noszeniem maseczek, czy zachowaniem dystansu społecznego. Miejmy na względzie dobro i bezpieczeństwo innych osób – powiedziała dyr. Edyta Sitarska.

Cmentarz przy ulicy Limanowskiego będzie czynny w godzinach od 7.00 do 21.00.

Cmentarz przy ulicy Limanowskiego został założony w 1812 roku przy dawnym Trakcie Starokrakowskim. Zarówno pod względem historii, jak i walorów artystycznych nekropolia radomska zaliczana jest do cenniejszych i najstarszych zespołów cmentarnych w Polsce. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów, z czego 2,5 tys. to zabytki.

Na cmentarzu pochowanych jest ponad 200 tys. osób. Wśród nich są żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze polegli w czasie II wojny światowej.