Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Róża z Viterbo, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 06 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Symbole tzw. strajku kobiet na ścianie zabytkowego kościoła

piątek, 06 listopada 2020 19:01 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nieznani sprawcy namalowani na ścianie zabytkowego kościoła w Krępie Kościelnej w diecezji radomskiej symbole tzw. strajku kobiet. To cztery czerwone błyskawice metrowej wielkości. Śledztwo w sprawie uszkodzenia zabytku i obrazy uczuć religijnych prowadzi prokuratura rejonowa w Lipsku.

Sprawę dewastacji zgłosił ksiądz proboszcz z parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krępie Kościelnej. - To przykre zdarzenie. Szokujące jest to, że takie wydarzenie miało miejsce w małej miejsowości. Protest kobiet miał miejsce w piątek w pobliskim Lipsku, a aktu wandalizmu dopuszczono się w nocy z piątku na sobotę - powiedział ks. Henryk Kowalczyk, proboszcz parafii.

Zdarzenie potwierdziła nadkomisarz Katarzyna Kucharska, rzecznik mazowieckiej policji. - 31 października otrzymaliśmy zgłoszenie o pomalowaniu ściany kościoła w Krępie Kościelnej. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie. Ustalamy sprawców, którzy farbą pomalowani zabytkowy kościół - powiedziała nadkomisarz Kucharska.

Obecny kościół parafialny został zbudowany według projektu architekta Rudolfa Mejera z Radomia, w latach 1911–1930 staraniem księży: Andrzeja Baltyna, Feliksa Horodyskiego i Józefa Drabowicza. Poświęcenie kościoła miało miejsce 29 czerwca 1930, a konsekracji dokonał bp. Piotr Gołębiowski w 1961. Kościół jest budowlą trzynawową, w stylu neogotyku nadwiślańskiego, zbudowaną z cegły czerwonej.