Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Co nas przyciąga na Roraty?

czwartek, 03 grudnia 2020 08:18 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W wielu kościołach o świcie rozlega się śpiew pieśni adwentowej "Rorate caeli desuper". To jeden z najpiękniejszych chorałów gregoriańskich, śpiewany w okresie Adwentu – czasie oczekiwania na Boże Narodzenie.

Utwór jest inspirowany tekstami z Księgi Izajasza, w którym prorok błaga: Spuśćcie niebiosa rosę z góry, a obłoki niech sączą sprawiedliwość! Roraty w kościele św. Stefana w Radomiu rozpoczynają się - prawdopodobnie - najwcześniej w mieście, bo o godzinie 6.00. Nie ma bicia dzwonów, tylko rozlega się śpiew "Rorate caeli desuper".

Mówił organista w parafii św. Stefana Franciszek Siwy. Wierni, by mogli uczestniczyć w Roratach o tak wczesnej porze, muszą wstawać nawet o 4 nad ranem:

Dzisiejszej mszy świętej przewodniczył ks. Krzysztof Kołtunowicz:

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii powiedział, że siłą mszy o poranku jest adwentowa tęsknota za obecnością Boga. - Pomaga też klimat tej liturgii, śpiew, półmrok w kościele przy zapalonych świecach i chorał gregoriański - wylicza ks. Jędrzejewski:

Roraty to Msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego sformułowania „Rorate caeli desuper”, czyli: „Spuśćcie rosę niebiosa”. Stanowi to nawiązanie do oczekiwania na przyjście zbawiciela, którym jest Jezus Chrystus. W czasie Adwentu, przy ołtarzach w kościołach, zapalane są kolejno cztery świece, które symbolizują cztery niedziele tego okresu.