Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Mimo pandemii Caritas i Straż Miejska dowozi żywność dla bezdomnych

piątek, 04 grudnia 2020 13:36 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Pracownicy radomskiej Caritas wspólnie ze strażnikami miejskimi, rozpoczęli akcję dowożenia gorącej zupy dla bezdomnych. Na razie raz w tygodniu, w każdy wtorek. Jeśli będzie mroźno, częstotliwość dowożenia posiłku zostanie zwiększona. Caritas poinformowała również, że bezdomni, którzy zarazili się koronawirusem, będą przewożeni do ośrodka w Warszawie, by tam przejść okres kwarantanny.

Zazwyczaj bezdomni przebywają w pustostanach, opuszczonych budynkach, czy węzłach ciepłowniczych. Są to osoby, które nie chcą przebywać w noclegowniach. - Pandemia koronawirusa utrudnia nam pracę, bowiem mamy ograniczone pola działania. W tym roku naszym głównym zadaniem jest nie tylko dostarczenie gorącego posiłku, ale również przekonanie jak największej ilości osób do pobytu w specjalistycznej placówce - powiedziała Radiu Plus Radom streetworkerka Caritas Dagmara Kornacka.

Caritas poinformowała również, że bezdomni, którzy zarazili się koronawirusem, będą przewożeni do ośrodka w Warszawie, by tam przejść okres kwarantanny. - Otrzymaliśmy informację, że osoba bezdomna trafia do takiej placówki na 10 dni. To czas na przejście kwarantanny. Naszym zadaniem jest przekonanie bezdomnych, by do takiego ośrodka trafili - dodała Dagmara Kornacka.

W akcję dowożenia gorących posiłków zaangażowani się także strażnicy miejscy. - Kontrolujemy miejsca przebywania osób bezdomnych i na podstawie tych danych przewozimy ciepły posiłek - powiedział Grzegorz Sambor, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.

Straż Miejska apeluje do mieszkańców Radomia i regionu, by widząc osobę szukającą schronienia na klatce w bloku czy piwnicy, dzwonili na bezpłatny numer 986.

Przypomnijmy, że Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Zagłoby prowadzi schronisko dla bezdomnych kobiet i noclegownię dla kobiet i mężczyzn.

Szacuje się, że w Radomiu może być ok. 200 bezdomnych. Bezdomni to głównie osoby w wieku od 41 do 60 lat, kobiety z wykształceniem podstawowym, mężczyźni - zawodowym.