Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego ma już 5 lat

piątek, 18 grudnia 2020 15:44 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Piotr Leśnowolski
Monika Nowakowska

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego świętuje jubileusz 5-lecia istnienia - Mszy Świętej dziękczynnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie przewodniczył protektor Konfraterni, bp. gen. bryg. Józef Guzdek. Na piersiach członków i przyjaciół Konfraterni zawisły Ordery Rycerskie i Odznaki Honorowe. Jedną z nich odebrał wójt gm. Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski za działania popularyzujące Świętokrzyską Drogę Świętego Jakuba.

Członkowie Konfraterni św. Jakuba, to ludzie ciekawi świata i drugiego człowieka, dla których wędrówka nie jest powierzchownym szlakiem, ale drogą pozwalającą na odkrycie Boga i siebie samego - mówił biskup polowy. I rzeczywiście tak jest. Celem założycieli stowarzyszenia jest przede wszystkim szerzenie kultu św. Apostoła Jakuba Starszego, wytyczanie dróg pielgrzymkowych do katedry św. Jakuba w Compostelli oraz sprawowanie nad nimi opieki na terenie kraju, wspieranie i promocja europejskich tradycji związanych z szerzeniem idei ruchu pielgrzymkowego oraz ochrona zabytków, krajobrazu kulturowego i przyrodniczego na trasach pielgrzymkowych.

Droga św. Jakuba, nazywana często także Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów i żółtymi strzałkami.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela - mówi senior Marek Sokołowski:

Na pielgrzymi szlak wyrusza coraz więcej śmiałków. W Polsce istnieje już kilka szlaków: warszawski, świetokrzyski, mazowiecki i łowicki, a pielgrzymi wytyczają już kolejny - podlaski.

- Wyruszamy na jakubowy szlak po to, aby poznać Boga, doświadczyć Jego obecności. Aby przemyśleć Jego wskazania, które nam dał, aby nie zmarnować życia, lecz aby dojść do wiecznej Ojczyzny. Pielgrzymka nie miałaby sensu, gdyby nas nie prowadziła do większego zjednoczenia z Bogiem, do poznania Jego przykazań, do poznania Jego woli. Pielgrzymka jakubowa ma właśnie głęboki sens przez to, że jest sposobem na głębsze zjednoczenie z Bogiem - dodaje.

Podczas uroczystości w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w podziękowaniu za opiekę i pomoc Marek Sokolowski przekazał na ręce głównego Celebransa – dar Konfraterni - haftowany Ornat Świętego Jakuba Starszego wykonany w Pracowni Haftu Sióstr Karmelitanek w Gnieźnie.

Dodajmy, że na jubileusz 5-lecia Konfraternia przygotowała rocznicową broszurę.