Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Tradycję budowy szopek do Radomia przynieśli bernardyni

piątek, 25 grudnia 2020 17:03 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Tradycja budowy szopek bożonarodzeniowych w Radomiu ma 552 lata. Przynieśli ją do naszego miasta ojcowie bernardyni, duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu, który wybudował pierwszą taką szopkę. Z czasem z kościołów franciszkańskich tradycja upowszechniła się i dziś już chyba nie spotkamy kościoła, w którym nie ma w okresie Świąt Bożego Narodzenia scenki narodzenia Jezusa w stajence.

Najstarszą, a przez wielu ocenianą jako największa i najpiękniejsza w Radomiu jest szopka w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którym opiekują się ojcowie bernardyni. Niezależnie od ocen - tradycją w Radomiu jest nawiedzanie szopek i rodzinne, świąteczne spacery. Przychodzili do szopki w kościele ojców bernardynów dziadkowie, później przyprowadzali do kościoła swoje dzieci, teraz wnuki. I tak z pokolenia na pokolenie. Ważne, by nie tylko podziwiać scenerię, ruchome figuki, doszukiwać się nowości. Najważniejsze, by choć na chwilę zadumać się nad cudem miłości i faktem, że Bóg stał się jednym z nas...

O tradycji budowy szopek, tegorocznej szopce mówi o. dr Czesław Gniecki, gwardian wspólnoty ojców bernardynów w Radomiu:

Szopkę w kościele ojców bernardynów można będzie oglądać do 2 lutego.