Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Podziękowania i życzenie bp. Henryka Tomasika, nadzieja i ufność bp. Marka Solarczyka

poniedziałek, 04 stycznia 2021 13:18 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W związku z osiągnięciem dzisiaj wieku kanonicznego 75 lat przez biskupa Henryka Tomasika, Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi biskupa diecezji radomskiej. 

Ogłoszenie nominacji w Radomiu

List Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio został odczytany w poniedziałek, 5 stycznia w południe w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Jednocześnie papież Franciszek mianował księdza biskupa Marka Solarczyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej nowym nowym biskupem radomskim.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 4 stycznia w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, a komunikat Nuncjatury Apostolskiej odczytał biskup pomocniczy Piotr Turzyński:

Za 11 lat posługi w diecezji radomskiej biskupowi seniorowi Henrykowi Tomasikowi podziękował kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. Edward Poniewierski. - Chcę w imieniu całego duchowieństwa naszej diecezji bardzo serdecznie podziękować księdzu biskupowi za bardzo ofiarną, pełną miłości do Kościoła radomskiego i do nas - kapłanów, posługę w naszej diecezji. Ksiądz biskup przyjeżdżając do Radomia i obejmując naszą diecezję, przywiózł ze sobą, wraz ze skromnym dobytkiem, trzy obrazy - Matki Bożej Kodeńskiej, Błogosławionych Męczenników Pratulińskich i kopię obrazu El Greca "Ekstaza św. Franciszka". Myślę, że w każdym z tych obrazów możemy zobaczyć część posługi księdza biskupa wobec nas:

- Uczestniczyłem nie raz w tych wysiłkach księdza biskupa, żeby uratować, żeby podać rękę niejednemu z nas, księży. czasem się to udawało, czasem nie. Ale ile niekiedy ksiądz biskup przeżył przy tym upokorzeń, przykrości... Ile objawił cierpliwości i miłości, żeby dać szansę, żeby pomóc, żeby nie przekreślić. Widziałem, że zawsze księdza ksiądz biskup uszanował. Widziałem też, jak ksiądz biskup nie raz cierpiał, gdy uratować się już kogoś nie dało. I za tę troskę o nas księży bardzo serdecznie chcemy podziękować księdzu biskupowi - kontynuował ks. prał. Poniewierski:

Kanclerz kurii diecezji radomskiej dziękował również za przykład pokory dany przez biskupa Tomasika oraz za rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza:

Podczas poniedziałkowej uroczystości biskup senior Henryk Tomasik złożył podziękowania dla wszystkich księży, bliższych i dalszych współpracowników, osób troszczacych się o Kościół radomski. - Zmieniają się czasy, a Jezus Chrystus wczoraj i dziś ten sam także na wieki. Zmieniają się ludzie, a Kościół Chrystusowy trwa. Przyszłość Kościoła zależy od Bożej łaski i błogosławieństwa. Potrzebna jest nasza wielka modlitwa i ofiara. Patrząc od strony ludzkiej tę przyszłość będą kształtowali gorliwi i ofiarni kapłani zjednoczeni z Chrystusem, z Ojcem Świętym, ze swoim biskupem i z prezbiterium diecezjalnym - zauważał biskup Henryk Tomasik. Złożył również życzenia nowemu Biskupowi Radomskiemu i poprosił o życzliwe przyjęcie go w diecezji. Posługę w diecezji radomskiej biskup Tomasik zakończył słowami św. Jana Ewangelisty:

Kolegium konsultorów wybrało administratorem diecezji do czasu objęcia przez nowego biskupa dotychczasowego biskupa diecezji ks. bp. Henryka Tomasika. W czasie Mszy nadal wspominane będzie imię biskupa Henryka.

- Żal, ale i ogromna wdzięczność za piękną pracę, ojcowskie serce i miłość, jaką ks. bp Henryk nam okazywał - mówi ks. Jerzy Karbownik - kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej: 

Podczas uroczystości przedstawiono również sylwetkę bp. Marka Solarczyka. Nowy Biskup Radomski ma 54 lata, a święcenia biskupie przyjął dnia 19 listopada 2011 (w wigilię uroczystości Chrystusa Króla) podczas uroczystej Mszy Św. sprawowanej w Katedrze Warszawsko-Praskiej. Życiorys bp. Marka Solarczyka znaleźć można tutaj.

Ogłoszenie nominacji w Warszawie

O tej samej porze komunikat nuncjatury odczytany został przez bp. Romualda Kamińskiego - biskupa diecezji warszawsko-praskiej w siedzibie kurii warszawsko-praskiej. 

- W diecezji warszawsko-praskiej bp marek przeszedł przez wszystkie etapy życia diecezjalnego. Można powiedzieć, tak po ludzku i znając osobę, że do posługi jest przygotowany. I dlatego, mimo że chcielibyśmy aby był tutaj w naszej wspólnocie, to jednak zważywszy na to, że taka jest potrzeba Kościoła Powszechnego, Kościoła w naszej ojczyźnie rozumiemy tę decyzję Ojca Świętego ogłoszoną przez nuncjusza. Pragniemy z serca podziękować biskupowi Markowi. Zawierzamy ciebie Matce Bożej Ostrobramskiej, ale także naszym świętym i błogosławionym patronom, bo przecież z tej wspólnoty wychodzisz i nigdy nie będzie z nią jakiegoś definitywnego rozstania. Życzymy jak najpiękniejszych dni posługi dla większej chwały Bożej, ku pożytkowi zbawiennemu dla tamtejszego ludu Bożego:

Biskup Marek Solarczyk nie kryje zaskoczenia decyzją papieża Franciszka. Jest jednak pewien, że to plan, jaki Bóg dla niego przygotował, więc posługę pełnił będzie z Bożym błogosławieństwem. - Wielokrotnie powtarzałem szczególnie w odniesieniu do naszych pasterzy, że oni są bramą łaski, dla tych, dla których zostali biskupami diecezjalnymi. Świadomość, że ja mam stać się bramą łaski dla wszystkich, którzy są włączeni w duchową wspólnotę diecezji radomskiej, to jest po ludzku wielkie drżenie. Ale wchodzę w to i staram się to przyjmować i podejmować z tą wielką ufnością, że jeżeli moje hasło biskupie "Wszystko jest możliwe dla tego, który wierzy”, będzie każdego dnia bliskie, to to się dopełni - mówił biskup Solarczyk chwilę po ogłoszeniu nominacji:

"Wszystko jest możliwe dla tego, który wierzy”- tak brzmi biskupie hasło bp Marka Solarczyka, które jest umieszczone pod herbem. - Kiedy były święcenia biskupie w 2011 roku i siedziałem z infułatem obok niego, pomyślałem właśnie o tym haśle i jego ogromnej wierze, bo to jest rzecz podstawowa. Czy jest u siebie w domu, czy gdzieś w kościele, czy jesteśmy na rowerach czy na nartach, to zawsze w centrum jest Eucharystia, Brewiarz, Różaniec. Natomiast wiem, że obok tego są rzeczy takie ludzie - niezwykła pracowitość - mówi ks. Krzysztof Cyliński - proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie, a prywatnie bliski przyjaciel biskupa Marka: 

- Ks. bp Marek Solarczyk łączy w sobie bardzo różne umiejętności - podkreśla ks. Dariusz Kowalczyk - prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". - Wydaje mi się, że ks. bp. Solarczyk jest wielkim błogosławieństwem dla Kościoła radomskiego:

- Myślę, że biskup Solarczyk wniesie wiele dobra do naszej diecezji - zapewnia ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiej Ostrej Bramy: 

Transmisja prowadzona była w mediach społecznościowych. (Autorem zdjęć z ogłoszenia nominacji w Warszawie jest ks. Mariusz Wedziuk, redaktor naczelny Radia Warszawa):