Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Diecezja radomska wspiera misjonarzy na świecie

wtorek, 05 stycznia 2021 09:09 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Mirosław Bujak/misja.doume.info
Radosław Mizera

Mimo epidemii koronawirusa diecezja radomska w 2020 roku wsparła projekty misjonarzy w wysokości ponad 60 tysięcy złotych. Poinformował o tym ks. Bernard Kasprzycki, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji radomskiej. 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy m.in. dzień pomocy misjom i misjonarzom. To również dzień, który zachęca nas do zaangażowania w sprawy głoszenia Ewangelii w świecie.

Ks. Kasprzycki powiedział, że zebrane fundusze podzielono po połowie na Afrykę i Wschód Europy. Dotacje otrzymał m.in. Ośrodek Duszpasterski Sióstr Ducha Świętego i Maryi Niepokalanej w Lusace w Zambii. - To zgromadzenie zakonne współpracowało z pochodzącym z naszej diecezji ks. Marcelim Prawicą. Wsparcie otrzymały też  parafia w Bogusławiu w diecezji kijowsko-żytomierskiej i w Kołomyi w archidiecezji lwowskiej. Pięciu misjonarzy w tym misjonarka świecka i trzech kapłanów pracujących na Wschodzie otrzymało roczną dotację w wysokości po 4 tys. zł - informuje ks. Kasprzycki.

W 2020 roku pracę misyjną zakończyli: ks. Jarosław Wasilewski, który w RPA przepracował prawie 18 lat i świecka misjonarka Anna Tomala. Obecnie na urlopie w Polsce przebywa ks. Piotr Stępień pracujący w Brazylii.

Obecnie z diecezji radomskiej na misjach pracują: ks. Mirosław Bujak (Kamerun), ks. Szymon Sieczka i ks. Piotr Stępień (obaj Brazylia), ks. Dariusz Stańczyk (Rosja) oraz misjonarze świeccy: Małgorzata Strzelecka (Zambia). Natomiast na Wschodzie pracują: ks. Krzysztof Wilk i ks. Michał Machnio (obaj na Ukrainie) i ks. Artur Chruślak (Mołdawia).

Papieskie Dzieła Misyjne w diecezji radomskiej przypominają, że w wieku 83 lat zmarł na Białorusi emeryt ks. Tadeusz Kaczan wyświęcony na prezbitera w diecezji radomskiej w 1981 roku a od 1990 roku pracujący na Wschodzie.