Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Pierwsze spotkania Biskupa Marka Solarczyka w Radiu Plus Radom, Domu Księży Seniorów i Seminarium

wtorek, 05 stycznia 2021 15:31 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Biskup Marek Solarczyk opowiedział dzisiaj alumnom i wykładowcom Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu w jakich okolicznościach dowiedział się o powołaniu go na urząd biskupa radomskiego. Biskup nominat spotkał się z również pracownikami kurii diecezjalnej, księżmi-seniorami oraz z dziennikarzami i pracownikami Radia Plus Radom.

Stojąc pod wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia w kaplicy seminaryjnej bp Solarczyk po raz pierwszy opowiedział o okolicznościach mianowania go na biskupa radomskiego. - Mówię o tym publicznie po raz pierwszy. O nominacji dowiedziałem się 12 grudnia. Tego dnia miałem celebrować Mszę świętą w parafii Narodzenia Pańskiego na warszawskiej Pradze, które jest również sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Przyjechałem przed czasem, wszedłem do kaplicy adoracji i modliłem się. W tym czasie próbował się do mnie dodzwonić ksiądz nuncjusz. Oddzwoniłem i dowiedziałem się, że mam zaproszenie do nuncjatury. To było w sanktuarium MB Miłosierdzia. Mówię o tym, bo przyjmuję to jako szczególną tajemnicę wielkiego działania i opieki Matki Bożej, której doświadczam w moim życiu i posłudze – powiedział ksiądz biskup Marek Solarczyk:

Wcześniej bp Solarczyka powitał ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu:

- Witamy w miejscu, w którym do kapłaństwa przygotowują się alumni, niebawem współpracownicy księdza biskupa. W maju z rąk księdza biskupa święcenia kapłańskie przyjmie 7 diakonów naszego seminarium. – mówił ks. Wojtkun.

Ksiądz biskup Solarczyk spotkał się z również księżmi-seniorami:

Przed południem bp Solarczyk modlił się w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Była to pierwsza oficjalna wizyta w Radomiu bp Solarczyka, którego Ojciec Święty Franciszek powołał na urząd Biskupa Radomskiego. Kanoniczne objęcie diecezji radomskiej odbędzie się w najbliższy piątek w kościele katedralnym w Radomiu.

W najbliższy piątek o godz. 12 w radomskiej katedrze, zgodnie z wymogami Kodeksu Prawa Kanonicznego i innymi przepisami, w obecności Kolegium Konsultorów i przedstawicieli duchowieństwa, bp Marek Solarczyk przedstawi dokument Stolicy Apostolskiej ustanawiający go biskupem diecezji radomskiej. Zgodnie z prawem, kanclerz wspólnie z Kolegium Konsultorów sprawdzi autentyczność pisma. Po jego odczytaniu nastąpi kanoniczne przekazanie diecezji i wyznanie wiary przez bp. Marka Solarczyka, który oficjalnie obejmie urząd Biskupa Radomskiego.

Natomiast ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez Biskupa Radomskiego nad diecezją, ze względu na obecną sytuację pandemii - zostaje przeniesiony na późniejszy czas.