Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Radomscy prawosławni świętują dzisiaj Boże Narodzenie

czwartek, 07 stycznia 2021 14:41 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Podobnie jak w całym świecie prawosławnym, tak samo i w Radomiu, który należy do diecezji łódzko – poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, odbywają się uroczystości związane ze świętowaniem przyjścia na świat Zbawiciela.

Według kalendarza juliańskiego, który jest kalendarzem liturgicznym Kościołów wschodnich, święta te obchodzone są 13 dni później niż w Kościele zachodnim. I zamiast opłatka jak w Kościele katolickim, prawosławni dzielą się prosforą, składając sobie życzenia. Ks. Paweł Sidoruk, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Radomiu:

Podobnie jak w Kościele zachodnim, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia prawosławni w swojej liturgii wspominają św. Szczepana – pierwszego męczennika.

Budowa obecnej cerkwii przy ulicy Warszawskiej rozpoczęła się 1986 r. i trwała przez 6 następnych lat. Pierwszym jej wiakriuszem był ks. Jarosław Antosiuk, który wniósł duże ożywienie w parafii, aktywnie uczestnicząc w jej życiu. Od października 2004 r. wikariuszem a potem proboszczem zostaje ks. Tomasz Rubczewski. Obecnie jest nim ks. Paweł Sidoruk. Prawosławna wspólnota parafialna  w Radomiu liczy obecnie kilkadziesiąt osób.