Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Marek Solarczyk kanonicznie objął Diecezję Radomską. Ingres 27 stycznia

piątek, 08 stycznia 2021 14:50 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Bp Marek Solarczyk kanonicznie objął Diecezję Radomską. Uroczystość odbyła się w kościele katedralnym Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Po niej bp Solarczyk udał się do Bazyliki św. Kazimierza, która jest kościołem patronalnym Diecezji Radomskiej, gdzie ucałował relikwie tego świętego. Następnie w Wyższym Seminarium Duchownym wręczył swój pierwszy dekret mianując biskupa Piotra Turzyńskiego wikariuszem generalnym kurii diecezjalnej. Ingres bp Solarczyka do radomskiej katedry odbędzie się 27 stycznia.

W piątek, 8 stycznia zgodnie z wymogami Kodeksu Prawa Kanonicznego i innymi przepisami i w obecności Kolegium Konsultorów oraz przedstawicieli duchowieństwa, bp Marek Solarczyk przedstawił dokument Stolicy Apostolskiej ustanawiający go biskupem diecezji radomskiej. Zgodnie z prawem, wicekanclerz ks. Marek Fituch wspólnie z Kolegium Konsultorów sprawdził autentyczność pisma. Po jego odczytaniu nastąpiło kanoniczne przekazanie diecezji i wyznanie wiary przez bp. Marka Solarczyka, który oficjalnie objął urząd Biskupa Radomskiego.

Biskup-senior Henryk Tomasik mówił, że bp Marek Solarczyk przynosi do Kościoła radomskiego doświadczenie bardzo bogatej pracy duszpasterskiej: wikariusza, katechety, proboszcza, wychowawcy i wykładowcy seminarium. Ksiądz biskup przynosi ze sobą doświadczenie różnych form ewangelizacji a szczególnie młodzieży. Jest ksiądz biskup znany ze swojej bardzo otwartej postawy wobec wszystkich ludzi: pogodny, uśmiechnięty, pełen młodzieńczego entuzjazmu. Witam księdza bardzo, bardzo serdecznie – mówił ksiądz biskup-senior Henryk Tomasik. Dodał, że od dnia dzisiejszego w liturgii eucharystycznej na terenie diecezji radomskiej wymawiane będzie imię biskupa Marka.

Bp Marek Solarczyk mówił, że chce „być bramą łaski” dla Kościoła Radomskiego. - Stajemy dzisiaj z wdzięcznością, że w tej wspólnocie możemy wyznawać swoją wiarę. Taką bramą łaski dla siebie są małżonkowie, dla rodziny są rodzice, dla parafii są szczególnie księża proboszczowe, a dla diecezji biskup diecezjalny. I dzisiaj w tych pierwszych minutach mojego duchowego trwania i przewodzenia naszej wspólnocie staje pośród was, niosąc w sobie odpowiedzialność, abym był tą bramą łaski – mówił ksiądz biskup Marek Solarczyk.

W imieniu księży diecezji radomskiej nowego biskupa radomskiego przywitał ks. prof. Wiesław Przygoda. Wręczył także uchwały zakończonego w ubiegłym roku II Synodu Diecezji Radomskiej. - Serdecznie witamy księdza biskupa w naszej diecezji, będziemy się modlić, jesteśmy do dyspozycji. Czasem niech ksiądz biskup spojrzy swoim łaskawym okiem, czasem upomni, czasem podeprze kapłanów, bo tego też potrzebujemy ze strony księdza biskupa – powiedział ks. prof. Przygoda.

Zgromadzeni w katedrze księża i młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu złożyła życzenia bp. Markowi Solarczykowi:

Po kanonicznym objęciu diecezji radomskiej bp Marek Solarczyk spotkał się z dziennikarzami na krótkiej konferencji prasowej. Następnie udał się do Bazyliki św. Kazimierza, która jest kościołem patronalnym Diecezji Radomskiej, gdzie ucałował relikwie tego świętego.

A. Kosztowniak pod info