Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Rocznica aresztowania bł. ks. Bolesława Strzeleckiego

niedziela, 10 stycznia 2021 14:31 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Caritas Diecezji Radomskiej obchodziła 80. rocznicę aresztowania swojego patrona bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, zwanego również jako "św. Franciszek z Radomia". We mszy świętej uczestniczyła Aleksandra Kobza, siostrzenica ks. Bolesława. Ks. Strzelecki był szczególnie uwrażliwiony na potrzeby potrzebujących i biednych, którym niósł pomoc. W obozie miał przezwisko “głodomór”, gdyż żebrał o chleb dla innych.

Sekretarz radomskiej Caritas Anna Lis przypomniała, że 7 stycznia "wspominamy jeden z ostatnich odnotowanych przez ludzką pamięć akordów życia bł. ks. Bolesława Strzeleckiego". - Aresztowano go na ziemi, która do dziś karmi głodnych i pomaga opiekować się chorymi. Błogosławiony kapłan został aresztowany w 1941 roku przez niemieckich nazistów. To był człowiek niezłomny - powiedziała Anna Lis z Caritas Diecezji Radomskiej.

W czasie mszy świętej ks. Robert Kowalski mówił, że "kiedy wpatrujemy się w apostolską gorliwość bł. ks. Bolesława Strzeleckiego należy zdać sobie sprawę, że w życiu każdej i każdego z nas nie ma takiego miejsca, takich okoliczności, w których moglibyśmy powiedzieć, że tu i teraz jestem zwolniony z wierności Ewangelii".

Pamięć o "św. Franciszku z Radomia" poprzez dzieła charytatywne pielęgnuje m.in. Caritas Diecezji Radomskiej. Przy ul. Kościelnej na radomskich Glinicach znajduje się „Dom Chleba im. bł. ks. Bolesława Strzeleckiego”. Znajdują się tam również pamiątki po błogosławionym kapłanie, które zostawiła Aleksandra Kobza, jego siostrzenica.

– Dziękujemy przede wszystkim Aleksandrze Kobzie za to, że jest z nami. Za jej pamięć i przekazanie ważnych wspomnień rodzinnych o swoim wuju i prosimy o opiekę bł. ks. Bolesława Strzeleckiego – powiedziała Anna Lis.

Bł. ks. Bolesław Strzelecki swojej kapłańskiej posłudze odznaczał się duchem niesienia pomocy potrzebującym i biednym. Zyskał opinię “świętego Franciszka z Radomia”. Był gorącym patriotą. Z chwilą wybuchu II wojny światowej podnosił innych na duchu, wskazywał na Boga jako niezawodnego opiekuna, ułatwiał ucieczkę jeńcom wojennym, opiekował się biednymi dziećmi nie mającymi rodziców.

W uroczystość Trzech Króli 1941 roku mówił w kazaniu: “tak jak spotkała kara Boża biblijnego Heroda, tak dosięgnie ona również i dzisiejszych Herodów” oraz: “trzeba wierzyć w powstanie narodu polskiego”. Następnego dnia rano ks. Strzelecki został aresztowany. Nastąpiło to w chwili, gdy po Mszy św. rozpoczął rozdawać chleb i inne produkty najbiedniejszym, ustawionym w długiej kolejce. Aresztowano go “za nadużycie ambony” i przewieziono do budynku policji bezpieczeństwa przy ul. Kościuszki 6, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany.

5 kwietnia 1941 wywieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz (nr obozowy 13002). W obozie podtrzymywał współwięźniów na duchu i dzielił się z innymi swoimi racjami żywnościowymi. W obozie miał przezwisko “głodomór”, gdyż żebrał o chleb dla innych.

Ks. Konrad Szweda, więzień współczesny błogosławionemu kapłanowi, napisał: “Prawda o żebractwie ks. Strzeleckiego wyszła na jaw dopiero wtedy, kiedy wyschłego jak szkielet zanieśliśmy do szpitala. Wtedy zaczęły przychodzić na sztubę wychudzone niedobitki radomskiego transportu. Przychodzili po chleb, który dotychczas przynosił im ich radomski proboszcz”. Zmarł w opinii świętości i męczeństwa, miał 45 lat.

13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II ogłosił ks. Bolesława Strzeleckiego błogosławionym – w grupie 108 heroicznych świadków wiary, męczenników nazizmu.