Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

Wydarzenia

Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Edwarda Poniewierskiego (program)

wtorek, 02 lutego 2021 16:09 / Autor: Newsroom
Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Edwarda Poniewierskiego (program)
Newsroom

W najbliższy piątek i sobotę odbędą się uroczystości pogrzebowe zmarłego 2 lutego ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, Kanclerza Kurii Diecezjalnej.

Miejscem uroczystości żałobnych i pogrzebowych będzie radomska katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny. W piątek wieczorem odbędą się dwie msze żałobne: pierwsza liturgia będzie celebrowana o godzinie 19.30 (msza święta żałobna dla wiernych parafii katedralnej) i o godzinie 21.00 (msza święta żałobna dla kapłanów). Natomiast msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w sobotę, 6 lutego o godzinie 9.30. Po liturgii, ktorej będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski nastąpi pochowanie ks. Poniewierskiego w grobowcu proboszczów katedralnych na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

- Zachęcamy do łączności w modlitwie poprzez sprawowanie Mszy świętych w swoich parafiach. Transmisję uroczystości pogrzebowych w sobotę przeprowadzi TV Dami oraz Radio Plus Radom. Kapłanów bliżej związanych z Księdzem Kanclerzem pragnących go pożegnać prosimy o przybycie w piątek na godzinę 21.00 - czytamy w komunikacie kurii diecezjalnej.

Ks. Edward Poniewierski urodził sie 9 września 1953 roku w Radomiu, a święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 roku z rąk Sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego w Sandomierzu. Swoje kapłaństwo rozpoczął od wikariatu w parafii Kuczki (1978-79), następnie pracował w parafii św. Jana Nepomucena w Przysusze (1979-82), a następnie w 1982 r. podjął studia specjalistyczne z teologii moralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, które ukończył licencjatem z teologii. w 1985 roku. Od 1986 roku pełnił posługę ojca duchownego alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, a następnie w Radomiu, a także był kierownikiem duchowym księży i diecezjalnym dyrektorem Unii Apostolskiej Kapłanów. W dniu 7 marca 1991 r. został mianowany kanonikiem honorowym kapituły konkatedralnej w Radomiu. Podczas pielgrzymki Jana Pawła II prowadził komentarz w czasie mszy świętej na radomskim Sadkowie. Po reorganizacji Kościoła w Polsce bullą papieską z 25 marca 1992 r., został inkardynowany do nowo utworzonej diecezji radomskiej. Od 3 maja 1995 r. przez kilka dni był proboszczem parafii św. Idziego w Suchej. Z dniem 5 sierpnia 1996 r. został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu.

W sierpniu 1999 roku posługę pasterską w diecezji przejął nowy biskup diecezjalny, bp Jan Chrapek, który w dzień swojego ingresu poprosił go, by podjął obowiązki kanclerza kurii diecezjalnej. Nominację otrzymał 4 września 1999 roku. 29 czerwca 2002 roku został proboszczem parafii katedralnej Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu i dziekanem Dekanatu Radom Centrum, a 24 czerwca 2004 roku otrzymał godność Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II zostając prałatem. Od 2013 roku był wikariuszem generalnym diecezji radomskiej, kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej i rzecznikiem prasowym Biskupa Radomskiego.

Ks. Poniewierski był członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, był kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, regionalistą i miłośnikiem Radomia i Ziemi Radomskiej oraz autorem wielu opracowań o tematyce historycznej. Od grudnia 2018 roku był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza, który prowadzi Diecezja Radomska.

Ks. Edward Poniewierski przeprowadził generalny remont radomskiej katedry. Przyczynił się do utworzenia Muzeum Katedralnego, gdzie eksponowane są pamiątki związane z historią katedry, biskupstwa radomskiego i męczennikami - kapłanami z okresy drugiej wojny światowej. W 2017 roku został laureatem nagrody św. Kazimierza, która jest przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia.

Módlmy się:

+ Boże, Ty powołałeś kapłanów do swojej służby i uczyniłeś ich pasterzami naszych dusz, polecamy Ci pokornie zmarłego kapłana Edwarda, który za życia prowadził ludzi ku Tobie. Wysłuchaj naszej modlitwy i daj mu szczęście w niebie razem z apostołami. Amen.