Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Tomaszów (MB Nieust. Pomocy)
Dziś jest: Wtorek, 20 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Diecezja radomska: rekolekcje dla dzieci i młodzieży w okresie pandemii koronawirusa

piątek, 05 lutego 2021 15:55 / Autor: Radosław Mizera
zdjęcie poglądowe
Radosław Mizera

Kościół radomski nie rezygnuje z przeprowadzenia rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodzieży z powodu pandemii koronawirusa. Nie odbędą się one w szkołach, lecz w parafiach i nie będą trwały trzy dni – jak dotychczas – ale zaproponowano, by spotkania odbywały się przez cały okres Wielkiego Postu w parafiach bądź online.

Właśnie opublikowano wskazania do rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodzieży. Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej ks. Stanisław Łabendowicz wyjaśnił, że w czasie pandemii należy pomóc dzieciom i młodzieży w duchowym przeżyciu Wielkiego Postu, jako szczególnego czasu łaski i zbawienia.

- Z powodu sytuacji pandemicznej rekolekcje dla dzieci i młodzieży będą organizowane w parafiach. Trzeba tutaj wykorzystać zdalne nauczanie. Wykorzystajmy czas Wielkiego Postu oraz rekolekcji parafialnych do ożywienia duchowego grup parafialnych i apostolskich istniejących już w duszpasterstwie wspólnoty parafialnej, które mogą pomóc w przeżyciu rekolekcji dla dzieci i młodzieży – zachęcił ks. Łabendowicz.

Dodał, że duszpasterstwo dziecięco-młodzieżowe w parafii ma ciekawe oferty programowe online i tym samym może ubogacić rekolekcje różnymi formami refleksji i modlitwy.

Ks. Łabendowicz zaapelował, aby w czasie rekolekcji wykorzystać istniejące w parafii praktyki wielkopostne jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, Sakrament Pokuty i Pojednania, adoracje i celebracje wielkopostne.

- Naszą intencją jest, by w tej trudnej sytuacji pandemicznej, na nowo sformatować czas rekolekcji, zastanowić się, na ile my dajemy dzieciom i młodzieży możliwość dobrego przeżycia tego czasu. Spotkania można wydłużyć na cały okres Wielkiego Postu. Wszystko zależy od samych duszpasterzy, jak zaprojektują i zaplanują ten wyjątkowy czas – powiedział ks. Łabendowicz, który był gościem Radia Plus Radom.

Wcześniej biskup radomski Marek Solarczyk poinformował, że w związku z sytuacją epidemiczną i aktualnymi formami nauczania dzieci i młodzieży, nie jest możliwe przeprowadzenie tegorocznych rekolekcji wielkopostnych dzieci i młodzieży w w tradycyjnej formie. Dodał, że duchowe przeżycie wielkopostnego czasu będzie wymagało wspólnej troski duszpasterzy, katechetów, uczniów i ich rodziców. Bp Solarczyk skierował prośbę do księży proboszczów o przekazanie dyrekcjom szkół informacji o zmianie dotychczasowego sposobu przeprowadzenia rekolekcji, które w tym roku nie będą zmieniały realizowanego w placówkach oświatowych programu zajęć szkolnych.