Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Poradnik prawny dla kapelanów szpitalnych

środa, 10 lutego 2021 14:00 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Radosław Kacprzak
Radosław Mizera

- W świetle obowiązującego prawa, nikt nie może kategorycznie zabronić posługi duszpasterskiej i dostępu chorym do kontaktu z duchownym, który pełni posługę kapelana w szpitalu – przypomniał ks. dr Radosław Kacprzak, kapelan w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Wkrótce zostanie wydany poradnik prawny dla kapelanów szpitalnych w Polsce. W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu będzie obchodzona uroczystość odpustowa w kaplicy szpitalnej Matki Bożej z Lourdes.

Pod koniec ubiegłego roku kapelani szpitalni z diecezji płockiej opowiadali o warunkach pracy w szpitalach w czasie pandemii Covid-19. Przyznali, że są one ograniczone, a w wielu szpitalach nie można odprawiać Mszy św.

Ks. Radosław Kacprzak, który był gościem Radia Plus Radom przypomniał, że w świetle obowiązującego prawa, nikt nie może ograniczać chorym dostępu do opieki duszpasterskiej. - Jako kapelani staramy się dostosowywać się do procedur sanitarnych. Przed rozpoczęciem posługi, zawsze pytamy się o aktualną sytuację na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że w dobie pandemii, chorzy czekają na spotkanie z kapelanami, czekają na Eucharystię, sakrament namaszczenia chorych czy zwyczajnie chcą porozmawiać, tym bardziej, że członkowie rodzin, nie mogą odwiedzać swoich bliskich w szpitalu – powiedział ks. Kacprzak.

Wkrótce zostanie wydany poradnik prawny dla kapelanów szpitalnych. - To będzie nowatorski dokument, który pomoże w posłudze kapelanów w szpitalach. Będą mogli również z niego korzystać zarządzający szpitalami. Okres pandemii pokazał, że było wiele nieprawidłowości w tym zakresie, dlatego środowisko prawników opracowało ten poradnik, jako punkt do twórczej rozmowy czy dyskusji, by rola kapelanów nie była ograniczana. To inicjatywa ogólnopolska – informuje ks. Kacprzak.

 Kapelan dodaje, że najważniejsze w duszpasterskiej posłudze jest obecnie dotarcie do chorych i cierpiących. W przypadku Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, pacjenci nie mogą bezpośrednio przebywać w kaplicy. Dlatego kapelni docierają do nich z Eucharystią i sakramentem namaszczenia.

Ks. Kacprzak zauważył przy okazji, że wciąż wiele osób mówi o tzw. ostatnim namaszczeniu. - My staramy się mówić, że jest to sakrament uzdrowienia, umocnienia w chorobie i cierpieniu. Każdy sakrament jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Bożej i chorzy, którzy przebywają w domach czy szpitalach tego sakramentu bardzo potrzebują – powiedział ks. Radosław Kacprzak.

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu będzie obchodzona uroczystość odpustowa w kaplicy szpitalnej Matki Bożej z Lourdes. Spotkanie rozpocznie się w czwartek 11 lutego, o godz. 10.30 adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową. O godz. 12 bp Marek Solarczyk będzie sprawował Mszę św. w intencji chorych i personel szpitala. Z powodu obostrzeń sanitarnych organizatorzy zapraszają do udziału on-line. Transmisje przeprowadzi portal diecezji radomskiej. Na uroczystość zapraszają kapelani Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego ks. Bogusław Dawidowicz i ks. dr Radosław Kacprzak, z którym rozmawiał Radosław Mizera: