Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Marek Adamczyk diecezjalnym duszpasterzem osób pokrzywdzonych

piątek, 19 lutego 2021 15:16 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Bp Marek Solarczyk powołał diecezjalnego duszpasterza osób pokrzywdzonych. Został nim 51-letni ks. Marek Adamczyk, którego szczególnym przedmiotem duszpasterskich zainteresowań, oprócz pracy z młodzieżą, jest przygotowanie do małżeństwa i praca z rodzinami. 

Duszpasterz nie ukrywa, że jest to dla niego całkowicie nowa funkcja. Mówi, że będzie chciał się spotkać z innymi duszpasterzami, którzy od dawna zajmują się problemem seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży przez duchownych.

- Bez wątpienia chodzi tu o szeroko aspektową opiekę duchową, by ci ludzie mogli przyjść i by byli wysłuchani oraz zrozumieni w Kościele. Chodzi też o to, kiedy będzie taka potrzeba, by pomóc im stanąć na nogi np. znaleźć odpowiedniego psychologa, wspierać w terapii, we wracaniu do normalnego życia. Ale ważną sprawą jest także to, by ocalić w tych ludziach wiarę, nie tyle wiarę w Kościół czy w księży, co w Pana Boga, w Chrystusa Zbawiciela - powiedział ks. Marek Adamczyk.

- Sam osobiście nie spotkałem się nigdy z osobami skrzywdzonymi przez księży, ale z osobami skrzywdzonymi w tym względzie przez innych. Z tego doświadczenia wiem, jak ważne jest to, by te osoby w bezpiecznym środowisku mogły o tym powiedzieć. Zasadnicze zadanie to opieka duchowa nad skrzywdzonymi przez duchownych, ale jeśli przyjdzie ktoś skrzywdzony przez innych, nie zostawimy go bez pomocy, mówiąc: to nie nasz problem - dodał diecezjalny duszpasterz osób pokrzywdzonych.

Ks. Marek Adamczyk urodził się 4 sierpnia 1970 roku w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 2000 roku. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej i doktorem socjologii (Studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim). Przez sześć lat pełnił funkcje duszpasterza akademickiego i diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Jest też organizatorem Apeli Młodych - spotkań młodzieży na radomskim deptaku. Pełnił również funkcję diecezjalnego koordynatora Światowych Dni Młodzieży. Aktualnie jest proboszczem parafii św. Jadwigi Królowej w Radomiu.

W diecezji radomskiej delegatem Biskupa Radomskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży jest ks. dr. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.