Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Wydarzenia

Transmisja nabożeństwa Gorzkich Żali z katedry radomskiej

sobota, 20 lutego 2021 22:25 / Autor: Radosław Mizera
Depositphotos/vkarafill
Radosław Mizera

W okresie Wielkiego Postu niesłabnącą popularnością cieszą się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, w których wierni tłumnie uczestniczą. 

Nabożeństwo drogi krzyżowej jest upamiętnieniem męki Jezusa Chrystusa od czasu sądu przed Piłatem, poprzez dźwiganie krzyża, ukoronowanie cierniem, aż po zdjęcie z krzyża i złożenie w grobie. Innym nabożeństwem pasyjnym są Gorzkie Żale​, które są nabożeństwem znanym tylko w Polsce. Nabożeństwa te mają swoją oprawę – przy wystawionym Najświętszym Sakramencie obok pieśni lamentacyjnych głosi się kazania pasyjne. Mamy trzy części gorzkich żali, rozważamy w nich mękę Chrystusa od momentu modlitwy w Ogrójcu aż po śmierć Jezusa na Krzyżu.

Tematyka nabożeństwa koncentruje się tylko na jednym aspekcie misterium paschalnego Chrystusa – Jego błogosławionej męce i śmierci. Rozważania nawiązują do męki Chrystusa, przypominając wiernym o miłości Boga objawionej światu w Osobie Jego cierpiącego i ukrzyżowanego Syna.

Radio Plus Radom zaprasza wszystkich słuchaczy i internautów do wspólnego rozważania Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 19.15 i do śpiewu Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym przygotowywanym przez duszpasterzy Parafii Katedralnej w Radomiu w niedziele o godz. 17.00. Jutro kazanie pasyjne wygłosi ks. Sławomir Ziółek.