Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Brat Albert Chmielowski, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Niekłań
Dziś jest: Czwartek, 17 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk: By mężczyźni byli jak Noe

niedziela, 21 lutego 2021 15:53 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Rada Najwyższa Rycerzy Kolumba przekazała do Polski trzy relikwie założyciela zakonu bł. Michaela McGivneya - parafia Matki Bożej Częstochowskiej na Kapturze w Radomiu jest jedną z trzech w kraju, w których rozpoczęła się peregrynacja relikwii założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. Mszy świętej przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

Relikwie założyciela zakonu - bł. Michaela McGivneya trafiły do parafii w Radomiu, Częstochowie i Rzeszowie. Peregrynacja na terenie całej Jurysdykcji Polskiej będzie trwała rok.

W homilii ks. biskup Marek Solarczyk przypomniał, aby zwłaszcza teraz - w czasie Wielkiego Postu - pamiętali, że Jezus żyje i jest wśród nas, i podobnie, jak Noe odnawiali w sobie "pragnienie miłości i pojednania". - Aby korzystać z tego daru, aby przeżywać go jak najlepiej, aby tak, jak św. Marek, stać rzeczywiście z tą wielką prośbą o to, aby i nasze życie Bóg wypełnił swoją łaską, mocą Swojego Ducha, bo tak, jak Jezus był przeprowadzony przez te 40 dni na pustyni, tak, jak później poszedł i zaczął głosić tą wielką i dobrą nowinę o tym, że człowiek może przyjąć i przeżyć tę bliskość Boga, pragniemy, aby się to również dokonało w każdym z nas. Dzisiaj, te nasze pragnienia rozwija i ubogaca bł. ks. Michał. (...) - Aby mężczyźni byli jak biblijny Noe - dodał. Pasterz diecezji radomskiej wskazał tu na rolę mężczyzny, jako tego, który pozwala się Bogu ocalić i pracuje na rzecz ocalenia innych, ale przede wszystkim rodziny. Przypomniał tę wielką wartość, jaką jest miłosierdzie, jedność i braterstwo:

- Relikwie będą nawiedzały najpierw parafie w naszej diecezji, gdzie są Rycerze Kolumba a później te, do których zaproszą nas księża. Będą peregrynowały też na terenie północno - wschodniej części naszego kraju. W tym czasie będziemy chcieli propagować osobę i dzieła ks. McGivneya, bo jesteśmy przekonani, że to jest dzieło opatrzności - mówi proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu i kapelan pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce, ks. Wiesław Lenartowicz. - To święty na ten trudny czas, bo jego postawa, duszpasterstwo, śmierć w czasie pandemii i dzieła, które zapoczątkował są lekarstwem na nasze czasy - mówi ks. Wiesław Lenartowicz:

- Jako Rycerze Kolumba widzimy w tym znak mówiący nam, że jeszcze mocniej powinniśmy się zaangażować w działania na rzecz obrony życia, jak również w podejmowanie inicjatyw związanych z życiem na każdym etapie – zwłaszcza do objęcia troską osób niepełnosprawnych i będących w potrzebie - mówi delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba:

- Dziś, kiedy jest tak dużo ataków na Kościół i kapłanów, papież Franciszek daje nam nowego błogosławionego, kapłana, który swoją zwyczajną, codzienną pracą wśród parafian, zachęcając ich do modlitwy, do bycia razem, daje nam przykład, jak kaplani powinni dziś pracować i w naszej Ojczyźnie - mowi b. delegat stanowy Rycerzy Kolumba Andrzej Anasiak:

-To, że ks. McGivney został ogłoszony błogosławionym Kościoła, jest dla nas wyznacznikiem tego, że dzieła, których się podejmujemy, są właściwe - dodaje z kolei Rycerz Marek Tyka. - Od momentu, kiedy został ogłoszony błogosławionym, jest naszym orędownikiem i wspomożycielem - dodaje:

Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie 2 miliony członków na całym świecie. Założycielem wspólnoty jest bł. ks. Michael McGivney. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a jednym z głównych celów organizacji jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziś Zakon skupia w Polsce ok. 7 tys. członków, działających w ponad 100 radach na terenie 28 diecezji. Filarami działalności Rycerzy Kolumba jest wiara, życie, społeczność i rodzina. To one są wyznacznikami konkretnych projektów pomocowych, u podstaw których stoi właściwa formacja do wypełniania dzieł miłosierdzia i zaangażowania we wsparcie potrzebujących – od wsparcia hospicjów po inicjatywy ratunkowe. Rycerzem może zostać praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.

Program peregrynacji w Radomiu:

22.02 (poniedziałek) – “Powołanie zrodzone w rodzinie” 18.00 – Msza św. z konferencją 19.00 – Nabożeństwo różańcowe

23.02. (wtorek) – “Łowca dusz ludzkich” 18.00 – Msza św. z konferencją 19.00 – Nabożeństwo różańcowe

24.02 (środa) – “Pasterz” 18.00 – Msza św. z konferencją 19 00 – Nabożeństwo różańcowe

25.02 (czwartek) – “Świadectwo życia i świętości” 18.00 – Msza św. z konferencją 19.00 – Nabożeństwo różańcowe

26.02 (piątek) “Gotowość na śmierć” 18.00 – Msza św. z konferencją 19.00 – Nabożeństwo różańcowe

27.02 (sobota) – “Orędownik w niebie” 7.00 – Msza św., pożegnanie relikwii