Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Radomska Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju

niedziela, 07 marca 2021 21:53 / Autor: Wojciech Sałek
Wojciech Sałek

7 marca 2021 r. podczas niedzielnych Mszy świętych, przy udziale Stowarzyszenia Comunita Regina della Pace, rozpoczęło się przygotowanie parafii katedralnej do włączenia świątyni do duchowego dzieła Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju. Symboliczne gwiazdy to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój.

To wydarzenie, jak powiedział ks. kan. Krzysztof Ćwiek, proboszcz katedry, wpisuje się w jubileusz 100-lecia erygowania parafii. W tę niedzielę rozpoczęło się przygotowanie parafian do tego wydarzenia, które przewidziane jest na 14 listopada br. Czas oczekiwania na tę uroczystość przeżywany będzie pod hasłem: „Dziewięć miesięcy z Maryją”.

"W radomskiej katedrze od wielu lat trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, kaplicy znajdującej się po prawej stronie, w bocznej nawie. 12 lipca ubiegłego roku ks. abp Wacław Depo, metropolita nasz, podarował radomskiej katedrze monstrancję w kształcie figury Maryi, z księżycem pod jej stopami. Ks. kan. Krzysztof Ćwiek wyraził pragnienie, aby radomska świątynia stała się miejscem adoracji Najśw. Sakramentu i modlitwy o pokój w ramach projektu gwiazd na płaszczu Matki Bożej, który realizuje nasze Stowarzyszenie Comunita Regina della Pace" - przypomniał w swojej homilii ks. Mirosław Pracek COr, asysytent kościelny Stowarzyszenia.

"Maryja jest Niewiastą Eucharystii, tak nazwał ją św. Jan Paweł II, pierwszym tabernakulum, monstrancją, która przedstawia Jezusa, Zbawiciela świata, jedynego Odkupiciela człowieka" - powiedział ks. Prasek, nawiązując do idei tworzenia w licznych kościołach kaplic adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie trwa modlitwa w intencji pokoju. Przypomniał również, że to w tej świątyni wierni za pośrednictwem Maryi proszą o łaskę wiary i modlą się przed Najświętszym Sakramentem. A do tych modlitw dołączone też będą modlitwy o pokój, który jest tak bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach.

Na zakończenie Mszy świętej głos zabrał Piotr Pajestka, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Comunita Regina della Pace, które powstało w Radomiu w 2008 roku i jako cel przyjęło apostolstwo modlitewne adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi. Podziękował ks. proboszczowi i kapłanom radoskiej katedry, że włączyli świątynię do tych miejsc, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy. Bo właśnie modlitwa jest najskuteczniejszym orężem w duchowej walce o pokój.

Dotychczas powstało już ponad trzydzieści takich miejsc – Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju, a są nimi m.in: kościół Ducha Świętego w Zielonej Górze, katedra św. Floriana w Warszawie, kościół Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie, sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, kościół Świętego Ducha w Warszawie, bazylika mniejsza Matki Bożej Królowej Polski w Gdyni, kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdańsku, kościół św. Rodziny w Bydgoszczy, sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Białych Morzach czy sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.