Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Cystersi z Wąchocka świętują 70-lecie powrotu do opactwa

piątek, 15 października 2021 12:19 / Autor: Radosław Mizera
foto: wachock.cystersi.pl
Radosław Mizera

W tym roku mija 70 lat od powrotu cystersów do Wąchocka. Opactwo musieli opuścić po kasacie zakonu w 1819 roku.

Obchody 70. rocznicy powrotu cystersów do Wąchocka odbędą się w najbliższy poniedziałek, 18 października z udziałem kard. Stanisława Dziwisza. Msza święta będzie celebrowana o godzinie 18.20. Przed liturgią o godzinie 17.30 młodzież ze szkół podstawowych z Wąchocka i Wielkiej Wsi przedstawi program słowno-muzyczny "Wskrzeszenie życia zakonnego w dolinie rzeki Kamiennej". Z okazji rocznicy zakonnicy przygotowali okolicznościowe wydawnictwo.

Cystersi w pierwszej połowie XX wieku przeżywali trudne chwile, bowiem pamięć o nich zaczęła się zamazywać. W tym czasie na terenie kraju były tylko dwa klasztory: w Krakowie i Szczyrzycu. Historię powrotu zakonników do Wąchocka obrazuje książka napisana przez przeora wąchockiego klasztoru ojca Fabiana Skowrona. Zakonnik opowiada, że publikacja powstawała trzy lata. Wykorzystane w niej dokumenty odnalezione w archiwach diecezji sandomierskiej, opactwa w Mogile czy Instytucie Pamięci Narodowej. W książce są także zdjęcia, które dotychczas nie były publikowane. Książkę "Powrót cystersów do Wąchocka w 1951 roku" można kupić w sklepiku przy klasztorze lub przez internet. - Warto nabyć tę książkę, bowiem nie wydano do tej pory opracowania dotyczącego kasaty klasztoru i powroty cystersów do Wąchocka - powiedział o. Skowron.

Do 1964 roku klasztor w Wąchocku był filią opactwa w Mogile. Teraz sam ma dwie placówki filialne, w Sulejowie, gdzie cystersi prowadzą parafię oraz w Winnikach na Pomorzu Zachodnim. Tam trzech mnichów wąchockich opiekuje się domem rekolekcyjnym. Wąchocka wspólnota liczy 28 braci. Cystersi prowadzą parafię, opiekują się klasztorem i muzeum, prowadzą też działalność rolniczą.

We wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny 21 listopada 1951 r., z krakowskiej Mogiły przybyli cystersi, aby po 132 latach nieobecności na nowo, w prastarym wąchockim opactwie podjąć życie monastyczne i parafialne. Pierwszym przeorem wznowionego klasztoru został ojciec dr Augustyn Ciesielski, późniejszy opat w Mogile.

- Trzeba pamiętać, że klasztor z Wąchocku uratował biskup sandomierski Sotkiewicz, bowiem po kasacie car kazał rozebrać obiekty. Wówczas stwierdzono, że zachowało się wiele elementów romańskich. Podjęto starania, aby uratować klasztor. Musieliśmy czekać 132 lata na powrót do Wąchocka. Pomógł biskup krakowski, który zaproponował, aby z Mogiły udała się grupa zakonników do Wąchocka - opowiada opat Eugeniusz Augustyn.

Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru – w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z Archiwum Opactwa Cystersów w Wąchocku.