Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Mijają 43 lata od wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

sobota, 16 października 2021 11:20 / Autor: Beata Kurowska
Beata Kurowska

16 października 1978 roku padło najważniejsze „Habemus papam” w historii Polski.

Co roku 16 października obchodzimy Dzień Jana Pawła II, który upamiętnia wybór Karola Wojtyły na pierwszego papieża z Polski.

W 1978 r. po raz pierwszy od 455 lat głową Kościoła został człowiek, który nie pochodził z włoskiej ziemi. Było to wydarzenie niezwykle ważne nie tylko pod względem religijnym, ale również politycznym – nowy papież pochodził z kraju komunistycznego, w którym od lat władza walczyła z religią.

- Wszystko, czego byliśmy świadkami podczas pontyfikatu Jana Pawła II było zbawienne dla Polski i dla całego świata. Takiego papieża wtedy świat potrzebował – świeżego, znanego, a z drugiej strony nieprzewidywalnego, który przychodzi zza żelaznej kurtyny z kulturą głęboko zakorzenioną w chrześcijaństwie. Swoje doświadczenie akademickie, duszpasterskie, pracy z dziećmi przenosi na cały Kościół – mówi ks. Mariusz Wilk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

 - Od śmierci Jana Pawła II minęło już 16 lat, jednak jego nauczanie jest wciąż aktualne i aktualizowane przez kolejnych papieży – dodaje ks. Mariusz Wilk.

Z inicjatywy św. Jana Pawła II powstały Światowe Dni Młodzieży, które cały czas cieszą się ogromną popularnością wśród młodych osób.

- To wielkie zadanie dla nas, którzy jeszcze pamiętamy papieża Polaka, by młodym osobom wskazywać Jana Pawła II i jego nauczanie, które jest ciągle świeże i pociągające. Pomysł Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży trwa nadal i każde ŚDM są opieczętowane modlitwą świętego papieża, który wymyślił to wydarzenie – mówi ks. Mariusz Wilk.

"Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie i za to wam dziękuję" - takie słowa papież wyszeptał do młodzieży, która w dniu jego śmierci czuwała na placu św. Piotra. Kim dzisiaj jest św. Jan Paweł II dla młodych Polaków?

- Dla mnie św. Jan Paweł II jest inspiracją w dążeniu do świętości, do wyznawania wartości, którymi kierujemy się w kościele katolickim i przede wszystkim nauczycielem miłości – mówi Małgosia Frączek.

 - Chociaż nie żyłam w czasie pontyfikatu św. Jana Pawła, to miłość do niego przejęłam od moich rodziców, dla których był kimś wielkim – przyznaje Aleksandra Michalik.

- Kiedy dotarły do mnie słowa Jana Pawła II, zapaliła się we mnie iskierka, która spowodowała, że serce drgnęło, nogi się poruszyły i potoczyła się lawina. Pomógł mnie i całej mojej rodzinie. Jego słowo nigdy nie umrze, będzie trwało na wieki, jednoczyło nas, wspierało w trudnych momentach. Za to naprawdę możemy być wdzięczni – zapewnia Alexander Janik.

- Jan Paweł II jest dla mnie inspiracją, postacią godną do naśladowania. Słowa, które kierował do młodych - „Nie bój się, wypłyń na głębię, jest przy tobie Chrystus” - pokazują nam, że chociaż mamy w swoim życiu wiele lęków, to Chrystus nam w tym pomoże – mówi Marcin Hernik.

Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku o godzinie 18.18. po dwóch dniach i ośmiu głosowaniach.