Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 03 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

W Radomiu rozpoczął się etap diecezjalny synodu biskupów

piątek, 15 października 2021 21:10 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozpoczęcie prac synodalnych w diecezji radomskiej odbyło się wieczorem, 15 października podczas wspólnej modlitwy w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwu przewodniczył biskup Marek Solarczyk. Następnie podczas mszy świętej wierni wraz z księżmi, w tym bp. Piotrem Turzyńskim prosili o Boże błogosławieństwo dla diecezji na czas synodu.

Bp Marek Solarczyk klęcząc przed Najświętszym Sakramentem przypomniał, że tematem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie, są słowa: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". - To jest ten wyjątkowy czas, wezwanie i zobowiązane, abyśmy potrafili przeżyć tajemnice wspólnoty, prawdziwej, głębokiej otwartej, ufnej wspólnoty, która rozpoczyna refleksję nad swoja misją i życiem, zaczyna od trwania przy Tobie. Zaczyna od tego, co nazywamy wołaniem o Ducha Świętego, a przede wszystkim o wrażliwość serca i duszy – mówił ksiądz biskup Marek.

W dalszej części swoich rozważań bp Marek przywoływał tych wiernych, którzy nie uczestniczą w modlitwach, w darze sakramentów oraz pięknie, bogactwie i mocy życia wspólnoty Kościoła. - To też są nasi bracia i siostry, których papież Franciszek prosi, abyśmy potrafili dostrzec, może wsłuchać się w głos ich serca i życia – powiedział biskup Solarczyk. Następnie biskup Solarczyk modlił się słowami modlitwy za Synod „Adsumus Sancte Spiritus”. - Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne – modlił się biskup radomski.

W trakcie nabożeństwa została odmówiona modlitwa różańcowa. W jej trakcie wierni modli się, aby synodalna refleksja przyniosła doświadczenie takiej wspólnoty, której głos będzie znakiem poszukiwania prawdy i miłości. - Poprzez wspólne słuchanie Słowa Bożego i sprawowanie Eucharystii mamy potwierdzić wspólne pragnienie poszukiwanie mocy naszego – modlili się wierni. Dalej przypomnieli, że papież Franciszek zaprosił nas, abyśmy poprzez dzieło synodalne potrafili odkryć na nowo naszą odpowiedzialność za ukazanie światu orędzia Zbawiciela i tak zjednoczyli się w misji Ewangelii, że będziemy potrafili pokonać wszelkie różnice, trudności i konflikty poprzez dialog i współpracę.

Tym samym w radomskiej katedrze rozpoczęła się faza diecezjalna synodu, która potrwa do kwietnia 2022 r. Jej celem będą konsultacje, dzięki którym w procesie synodalnym zostanie wysłuchany głos wszystkich ochrzczonych, którzy zechcą go wyrazić.

Tematem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie, są słowa: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie na dwa lata od października tego roku do października 2023 roku.