Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Radomscy biskupi z wizytą Ad limina Apostolorum w Rzymie

niedziela, 17 października 2021 18:32 / Autor: Radosław Mizera
foto: Walkerssk/pixabay
Radosław Mizera

Biskupi radomscy Marek Solarczyk i Piotr Turzyński udali do Watykanu z wizytą „ad limina Apostolorum”. W programie wizyty jest spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Oprócz pielgrzymki do grobów św. Piotra i Pawła oraz spotkania z papieżem Franciszkiem, biskupi odwiedzą również kongregacje i rady Stolicy Apostolskiej.

Biskup radomski Marek Solarczyk powiedział w rozmowie z Radiem Plus Radom, że głównym celem wizyty w Rzymie jest motyw duchowy. - Towarzyszy nam wielka radość i nadzieja na spotkanie z Ojcem Świętym. Podczas wizyty odbędziemy pielgrzymkę do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie oraz przedstawimy papieżowi sprawozdanie dotyczące naszej diecezji. Przygotowaliśmy liczący ponad 100 stron raport na temat Kościoła radomskiego. Są tam informacje statystyczne, dotyczące księży, wiernych czy dzieł charytatywnych. To całe bogactwo, będące świadectwem różnych przemian, których doświadczamy – powiedział ksiądz biskup Marek Solarczyk.

- Wizyta będzie okazją do zawierzenia Bogu tego wszystkiego, co dokonuje się w naszej diecezji. Staniemy z pewną refleksją i zapytaniem o proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza – dodał biskup Solarczyk.

Poprzednia wizyta polskich biskupów w Watykanie miała miejsce w dniach 1-8 lutego 2014 roku. Poprzedziła ona kanonizację Jana Pawła II oraz organizowane w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Papież Franciszek, w przemówieniu do polskiego episkopatu, szczególną refleksję poświęcił rodzinie i młodzieży oraz zwrócił uwagę na potencjał Kościoła w Polsce.