Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 03 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

100 lecie parafii katedralnej. Bp Solarczyk poświęcił ołtarz adoracji w intencji pokoju na świecie

niedziela, 14 listopada 2021 16:04 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radomska katedra stała się miejscem adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy o pokój w ramach projektu „Gwiazd na Płaszczu Maryi, Królowej Pokoju”, który realizuje Stowarzyszenie „Comunita Regina della Pace”. 

Uroczystościom przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński. W trakcie liturgii śpiewał Chór Katedralny, a gościnnie wystąpiła sopranistka Monika Świostek wraz z kwartetem z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

Witając wiernych ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry mówił, że jubileusz 100-lecia erygowania parafii „wzywa nas, abyśmy z wdzięcznością wspominali przeszłość, całym sercem przeżywali teraźniejszość i ufnie otwierali się na przyszłość”. - Chcemy wyrazić jubileuszową wdzięczność, dziękując za 100 lat naszej parafii, za ten odcinek czasu, tej naszej zbawczej historii, od pierwszego momentu, aż po dzień dzisiejszy – powiedział ks. Krzysztof Ćwiek.

Z okazji jubileuszu osobisty list skierował papież Franciszek. Ojciec Święty życzył, aby „obchody ożywiły pragnienie trwania w wierze Ojców, zakorzenionej i pielęgnowanej w minionym stuleciu przez Kościół Sandomiersko - Radomski i Diecezję Radomską”. - Wraz z Wami, w uroczystym Te Deum, dziękuję Bogu za dar tej Parafii i za wszelkie duchowe dobro, które dokonało się dzięki niej na przestrzeni minionych lat - napisał Ojciec Święty. Papież Franciszek zapewnił o modlitwie za parafię katedralną, aby tworzyła ona "autentyczną Wspólnotę miłości". Wszystkich zawierzył "opiece Najświętszej Maryi Panny" a "dusze zmarłych parafian i budowniczych świątyni polecił Jezusowi Miłosiernemu". List odczytał ks. Marcin Zieliński, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Homilię wygłosił biskup Marek Solarczyk.

- Przeżywając jubileusz 100-lecia parafii, która od prawie 30 lat jest parafią katedralną, nie sposób nie wypowiedzieć słów, które będą wdzięcznością dla Boga, uznaniem dla ludzi i pragnieniem serca nas tutaj zgromadzonych. - Zawsze tam, gdzie jest tajemnica Boga, gdzie jest orędownictwo Matki Bożej, potrzeba cichości serca i tej otwartości duszy, która sprawi, że to Bóg przemówi, objawi i napełni swoją łaską a Maryja będzie opiekunką tych wszystkich darów – powiedział ksiądz biskup Marek Solarczyk, dziękując jednocześnie papieżowi Franciszkowi za przesłany list z okazji jubileuszu parafii katedralnej.

Wotum obchodów 100-lecia parafii katedralnej jest ołtarz adoracji wykonany przez gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Został on włączony do międzynarodowego apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie realizowanego przez radomskie Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace. - Dzisiaj stajemy się uczestnikami, misjonarzami i opiekunami tajemnicy Gwiazdy w płaszczu Maryi. Stajemy się apostołami pokoju, który ma wypełnić nasze ludzkie serca. To również wołanie o naszą wiarę i naszą świętość. Gromadząc się przy tym ołtarzu adoracji, niech to będzie czas naszego trwania przy Bogu – mówił biskup Solarczyk.

Po liturgii głos zabrał Piotr Ciołkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Comunita Regina della Pace”, które od 2008 roku realizuje ideę apostolstwa modlitewnej adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspiera wszelkie inicjatyw podejmowane na rzecz budowania pokoju. - Jedną z nich jest dzieło nazwane „Gwiazdy na Płaszczu Maryi, Królowej Pokoju”. Symboliczne gwiazdy to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy. Aktualnie takich miejsc jest ponad 60 – mówił Piotr Ciołkiewicz.

W imieniu parafian słowa podziękowań skierowali Małgorzata i Marek Przychodzeń.

- Dzisiejsza uroczystość to wspaniała mobilizacja dla parafii, aby jeszcze bardziej przylgnąć do Boga i Matki Najświętszej. Dziękujemy za poświęcenie nowego ołtarza adoracji, który powstał jako wotum całej wspólnoty i dziękczynienia Bogu. Kaplica adoracji, od teraz zostaje włączona do międzynarodowego apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie – mówili przedstawiciele parafii katedralnej w Radomiu.

Adoracja, tak jak dotychczas, odbywać się będzie w bocznej kaplicy po prawej stronie od wejścia do katedry. Monstrancję w kształcie figury Maryi przekazał w darze dla radomskiej katedry metropolita częstochowski abp Wacław Depo lipcu ubiegłego roku a nastawę wykonał Mariusz Drapikowski, artysta z Gdańska.

To wówczas proboszcz radomskiej katedry ks. Krzysztof Ćwiek, dziękując za przekazaną monstrancję wyraził pragnienie, by radomska świątynia stała się miejscem adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy o pokój w ramach projektu „Gwiazd na Płaszczu Maryi, Królowej Pokoju”, który realizuje Stowarzyszenie „Comunita Regina della Pace”.

W 1921 roku parafię ONMP w Radomiu erygował biskup sandomierski Mariana Ryx. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Sykulski, który w okresie drugiej wojny światowej poniósł męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Do najważniejszych wydarzeń w historii parafii zalicza się m.in. wizytę w kościele św. Jana Pawła II w 1991 roku, Kongres Eucharystyczny Diecezji Sandomierskiej w 1931 roku oraz powrót na trasę nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1972 roku. Obecnie parafia liczy ok. 13 tys. 400 wiernych.