Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Początki parafii związane z wprowadzeniem stanu wojennego

piątek, 10 grudnia 2021 10:54 / Autor: Radosław Mizera
foto: Jerzy Kutkowski
Radosław Mizera

Dzieje radomskiej parafii św. Kazimierza są związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Pierwsza Msza św. połączona z pobłogosławieniem kaplicy ku czci patrona przez bp. Edwarda Materskiego odbyła się dokładnie 13 grudnia 1981 roku. Budowa kościoła, będącego świątynią patronalną miasta Radomia i diecezji radomskiej, rozpoczęła się w 1986 roku. Świątynia jest zaliczana do najładniejszych w diecezji.

Ks. prał. Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii św. Kazimierza w Radomiu mówi, że początki parafii związane są z wprowadzeniem stanu wojennego. - 13 grudnia 1981 roku o godzinie 11.00, została odprawiona pierwsza Msza święta. Celebrował ją biskup Edward Materski w tymczasowej drewnianej kaplicy. Twórca parafii i budowniczy bazyliki ks. Adam Socha zapisał później w kronice parafialnej, że od tego dnia rozpoczęła się historia parafii, której dalsze karty będą pisały następne pokolenia, czyli my - powiedział ks. Wojtkun:

Uczestnikiem pierwszej liturgii eucharystycznej był Józef Bielik. - Obok tej radości, towarzyszyła nam jakaś dziwna cisza. Dopiero po przyjściu do domu dowiedzieliśmy się, że wprowadzono stan wojenny. Ale cieszyliśmy się, że mamy swój kościół, że zaczęło się coś nowego – wspomina Józef Bielik:

Paweł Jaszczyk 40 lat temu miał 9 lat. - Wiem, że do pierwszej mszy świętej moi rodzice przygotowywali się z wielką radością. Byłem uczestnikiem tej liturgii. Nie rozumiałem co wówczas się działo, ale ta msza święta dała impuls do rozwoju parafii i nas samych - powiedział Paweł Jaszczyk, który dzisiaj jest ministrantem w parafii św. Kazimierza:

Historia parafii św. Kazimierza sięgaja 1981 r., gdy powstała pierwsza kaplica. W 1984 r. odbyły się uroczystości ku czci św. Kazimierza z racji 500-lecia jego śmierci. Radom był wówczas gospodarzem obrad Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski. Dwa lata później rozpoczęła się budowa kościoła. W 1987 r., podczas centralnego nabożeństwa Roku Maryjnego, na plac budowy został przyniesiony procesjonalnie obraz Matki Bożej Pocieszenia z sanktuarium maryjnego z Błotnicy. W 1989 r. zostały sprowadzone z Wilna do Radomia relikwie św. Kazimierza.

Kościół św. Kazimierza jest kościołem patronalnym miasta Radomia i diecezji radomskiej. Został wybudowany w latach 1986-1994 jako wotum dziękczynne uroczystości jubileuszowych, które odbyły się w 1981 roku z racji 500. rocznicy przybycia św. Kazimierza na królewską rezydencję do Radomia. Przy kościele mieści się charytatywny Ośrodek Duszpasterski "Kazimierzówka".

Mszy z okazji 40-lecia powstania parafii św. Kazimierza w Radomiu będzie przewodniczył biskup Piotr Turzyński w najbliższą niedzielę, 12 grudnia o godzinie 18.00.