Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Roch
Dziś jest: Wtorek, 16 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Turzyński zaprasza na pielgrzymkę nauczycieli i wychowawców

poniedziałek, 27 czerwca 2022 12:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Krajowe Biuro ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców w imieniu biskupa Piotra Turzyńskiego, Delegata KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli, zaprasza na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli na Jasną Górę. Hasłem pielgrzymki, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca 2022 roku są słowa: „Błogosławiona Natalia Tułasiewicz – Patronką Nauczycieli Polskich”.

- W całym kryzysie świata obserwujemy  kryzys wartości, dotykający również szkołę i nauczycieli. Dlatego chcemy poprzez pielgrzymkę umocnić nauczycieli w ich misji, bo formowanie młodego pokolenia jest wyjątkowym i cudownym zadaniem – powiedział bp Piotr Turzyński, który był gościem Radia Plus Radom.

W trakcie pielgrzymki zostanie przybliżona postać bł. Natalii Tułasiewicz. Nauczycielka, polonistka i poetka, beatyfikowana w grupie 108 męczenników II wojny światowej, została w marcu tego roku ogłoszona patronką polskich nauczycieli.

- To piękna postać, nauczycielka polskiego, która w czasie wojny była wierna swojemu powołaniu. Prowadziła lekcje polskiego w obozie koncentracyjnym. Była człowiekiem nowoczesnym ale jednocześnie oddana Bogu. Ta postać pokazuje, że wśród nauczycieli mamy takie perły, ludzi oddanych swojej misji. Chcemy, aby było ich jak najwięcej, aby nie czuli się osamotnieni w świecie – powiedział ksiądz biskup Piotr.

Dodał, że bycie dzisiaj nauczycielem jest misją i powołaniem. - We współczesnym świecie młodzi są poranieni z powodu problemów w rodzinie. Dlatego szkoła może dać poczucie wartości i wydobyć z młodego człowieka to co w nim najszlachetniejsze – zauważył bp Turzyński.

Z okazji rozpoczętych wakacji bp Turzyński życzył, by ten okres był przeżywany z Bogiem. - Szukajmy w niedzielę kościoła, aby uczestniczyć we Mszy świętej – zachęcił ksiądz biskup Turzyński.

Pielgrzymka rozpocznie się 1 lipca. O godzinie 15.00 zaplanowano sympozjum w Auli Ojca Kordeckiego. W programie: Twórczy entuzjazm w przyszłości wokół siebie rozpromienię. Świadectwo (Natalia Tułasiewicz); Błogosławiona Natalia – Nauczyciel w drodze (s. dr Joanna Wawrzynów OSU); Obecność i ślad nauczycielstwa Natalii Tułasiewicz (dr hab. Iwona Jazukiewicz, prof. US). Dzień zakończy się Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, który poprowadzi bp Piotr Turzyński. W programie jest również adoracja Najświętszego Sakramentu (Rzeszowskie Wieczory Uwielbienia) oraz Eucharystia.

2 lipca o godzinie 9.30 rozpocznie się Różaniec. W programie jest również: referat bp. Turzyńskiego „Błogosławiona Natalia – Nauczycielka na dziś”; koncert (Rzeszowskie Wieczory Uwielbienia); Eucharystia, Droga Krzyżowa i Nabożeństwo rozesłania.

Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Radomskiej w dniu 2 lipca (sobota) organizuje wyjazd autokarowy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli na Jasną Górę. Wyjazd o godz. 6.00 sprzed gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu (ul. Młyńska 23/25). Planowany powrót ok. godz. 20.00. Koszt wyjazdu 30 zł. Szczegółowe informacje: ks. Wojciech Wojtyła (tel. 504 – 060 – 390).