Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Grekokatolicy i katolicy razem będą obchodzić Boże Narodzenie

wtorek, 03 stycznia 2023 14:12 / Autor: Radosław Mizera
Ks. Igor Małysz
Radosław Mizera

Wierni greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu, będą ostatni raz obchodzić święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Poinformował o tym proboszcz wspólnoty ks. Igor Małysz. Liturgia Bożego Narodzenia będzie celebrowana w sobotę, 7 stycznia w kaplicy bazyliki mniejszej św. Kazimierza w Radomiu.

Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce zdecydował, że od tego roku poszczególne parafie, będą mogły decydować o przejściu na kalendarz neojuliański i świętować Boże Narodzenie w grudniu, razem z katolikami.

- Mamy nadzieję, że w tym roku ostatni raz obchodzimy Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego. Od dawna czekaliśmy na taką decyzję naszych zwierzchników. Parafie będą mogły decydować o przejściu na kalendarz gregoriański, choć wiem, że część naszych wiernych Boże Narodzenie świętowała już 25 grudnia. Mamy nadzieję, że Boże Narodzenie 2023 będziemy obchodzić według kalendarza gregoriańskiego – powiedział ks. Małysz, który był gościem Radia Plus Radom.

Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce zobowiązał proboszczów do przeprowadzenia stosownych konsultacji z wiernymi w ciągu 6 miesięcy. W czerwcu i lipcu 2023 r. parafia, która o to poprosi, będzie mogła otrzymać zgodę od swego biskupa na wprowadzenie kalendarza neojuliańskiego od 1 września 2023 r.

Decyzje Synodu obowiązywać mają przez najbliższe 5 lat. W 2028 r. po sprawdzeniu wprowadzonej praktyki, zostanie podjęta decyzja o reformie kalendarza liturgicznego w życiu całego ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego została erygowana w 2020 roku. Wcześniej w Radomiu istniał greckokatolicki ośrodek duszpasterski. Członkowie parafii to w większości wierni, którzy w ostatnich latach przybyli do Polski z Ukrainy. Niektórzy parafianie to miejscowi mieszkańcy, którzy od lat mieszkają w Radomiu. Parafianie wraz ze swoim proboszczem są zaangażowani w działalność charytatywną. Organizowane są szkolenia, kolonie, wspólne wyjazdy i pielgrzymki.