Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W sobotę doroczna uroczystość św. Kazimierza – patrona diecezji i Radomia

wtorek, 28 lutego 2023 13:05 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W najbliższą sobotę, 4 marca odbędzie się doroczna uroczystość ku czci św. Kazimierza – królewicza, patrona diecezji i miasta Radomia. Centralna Msza św. będzie celebrowana w bazylice mniejszej o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka.

Ks. Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii św. Kazimierza w Radomiu przypomniał, że biografowie św. Kazimierza podkreślają jego umiłowanie modlitwy, ducha ascezy i pokuty oraz pobożności opartej na adoracji Chrystusa w Eucharystii i na zawierzeniu Maryi. - Prostota i głębia, pokora i godność - to cechy religijności św. Kazimierza, tak bardzo aktualne w naszych czasach - mówi ks. Wojtkun.

- Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie, pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym. Serdecznie zapraszam duchowieństwo, zgromadzenia zakonne, władze miejskie i samorządowe, wiernych świeckich na uroczystości kazimierzowskie do bazyliki mniejszej św. Kazimierza w Radomiu - zachęca ks. Jarosław Wojtkun.

Bezpośrednim przygotowaniem do odpustu będzie Triduum ku czci św. Kazimierza. 1 i 2 marca o godzinie 17.30 odbędą się nabożeństwa do św. Kazimierza a 3 marca Droga Krzyżowa o godz. 17.15. W sobotę 4 marca o godz. 12.00, odbędzie się centralna Msza św. celebrowana przez biskupa Marka Solarczyka.

Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w 1458 r. w Krakowie. Był gorliwym czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. Pochowany został w Wilnie. W latach 1481-83 przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski w Koronie. Doradcą królewicza był nauczyciel-humanista Kallimach.

Od 1983 r. św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, natomiast diecezji radomskiej od 1992 r. W 2002 r. w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza. Od 1994 roku uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 r. został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem bazyliki mniejszej.