Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Maturzyści pielgrzymowali do duchowej stolicy Polski

środa, 12 kwietnia 2023 14:38 / Autor: Radosław Mizera
foto: Jasna Góra
Radosław Mizera

Prawie 2 tys. uczniów z około 30 szkół oraz ponad 100 opiekunów wzięło udział pielgrzymce maturzystów z diecezji radomskiej na Jasną Górę. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk. Akt zawierzenia w imieniu uczestników pielgrzymki odczytali uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu, zaś liturgię słowa poprowadzili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego w Kozienicach.

W homilii bp Solarczyk mówił, że wizerunek maryjny przed którym zgromadzili się uczestnicy pielgrzymki jest wyjątkowym źródłem działania Bożej łaski. - To wyjątkowy czas, aby we wspólnej drodze razem z innymi zatrzymać się i usłyszeć słowo Boże skierowanie do mnie – powiedział bp Solarczyk.

W dalszej części podzielił się swoim doświadczeniem uczestnika pielgrzymki maturzystów na Jasnej Górze. - To było 37 lat temu. To było dla mnie ważne doświadczenie wiary. Pojawiło się wówczas pragnienie, aby zostać księdzem i posługiwać z wielkim oddaniem. To wielkie bogactwo, niemożliwe do wyjaśnienia. Modlimy się za was i razem z wami. Niech to będzie czas, w którym umocni się wasza nadzieja. Niech Bóg wam błogosławi. Niech ten czas przyniesie wiele pokoju i mądrości. Niech Matka Boża wyprasza potrzebne łaski a wy bądźcie świadkami tego, że Bóg jest – mówił biskup Marek Solarczyk.

Na Jasną Górę przybyło prawie 2 tys. maturzystów. Spotkanie zakończyło się modlitwą przy pomniku Jana Pawła II. Młodzi podkreślali, że od Papieża-Polaka chcą uczyć się miłości do Maryi i bliźniego. - Bycie w Kościele daje poczucie, że nie jesteśmy sami. Nawet wówczas kiedy wydaje się, że jest ciężko, można razem przeżywać te trudności – mówili maturzyści. Wielu z nich deklarowało chęć pogłębienia nauczania Ojca Świętego. - Jan Paweł II zawsze był w naszych domach. Nie znaliśmy go za życia, ale poznajemy jego spuściznę. Papież łączył Polaków, dlatego nie wolno jego osoby wykorzystywać do podziałów – mówili maturzyści z Radomia.

Koordynatorem pielgrzymki był ks. Dariusz Frydrych przypomniał, że młodzieży przyświecało hasło: "Wierzę w Boga - wierzę w Kościół". - Chcemy pokazać, że nie tylko sam przyjazd na Jasną Górę jest ważny, ale akcent trzeba położyć na relację z Bogiem. Widać, że młodzi szukają swojej drogi życiowej, również na płaszczyźnie wiary - powiedział ks. Frydrych.

W programie pielgrzymki była również Droga Światła na Wałach Jasnogórskich.